نکاتی درباره رنگ پارچه رنگدانه ای

برخی از پیگمنت های معدنی که در دهههای گذشته وارد بازار شدند شامل : قرمز مولیبدن، آبی منگنز، پیگمنت سنتزی قرمز کادمیوم، تیتانیوم دی اکسید، پیگمنت های صدفی و متالیک میشوند. براقیت و جذابیت فام رنگ با رنگدانه آلی ( ارگانیک ) ممکن است لذا کاربرد این پیگمنت از نوع معدنی بیشتر است هر چند خالص ترین و پررنگ ترین رنگدانه سفید و سیاه به ترتیب از دی اکسید تیتانیوم و کربن بلک که از دسته پیگمنت های معدنی هستند یافت می شود. معمولا در نواحی فوقانی بدن مانند پوست صورت و دستها که بیشتر در معرض مستقیم نور آفتاب است دیده میشود. تعیین شد و همچنین به منظور ارزیابی پایداری روغن ها، اندیس پراکسید روغن های زیتون انبار شده در مجاورت نور و تاریکی 4 هفته متوالی اندازه گیری گردید. پیگمانتاسیون رنگ پوست است که توسط ملانین یعنی رنگدانهای طبیعی تولید میشود که رنگ چشم و مو را نیز تعیین میکند.

پیگمنت ها عمدتا برای رنگ بخشیدن به رنگ ، جوهر ، پلاستیک ، پارچه ، لوازم آرایشی و مواد غذایی ، لاک ها، رنگ های روغنی، رنگ های سلولزی، رنگ های پلاستیکی، مرکب های چاپ و رنگرزی کاغذ و تاسیسات آهنی و … چاپ با کیفیت بالا، چاپ پیگمنت رنگ های با کیفیت و واضح تری نسبت به انواع دیگر چاپ پارچه ارائه می دهد در نتیجه رنگ ها بسیار با دوام هستند و با شست و شو از بین نمی روند.روش چاپ آسان، چاپ پیگمنت پروسه بسیار راحتی دارد.

در مقام دوم از نظر حجم، اکسید آهن طبیعی است که سهم بازاری 19 درصدی را به خود اختصاص دادهاند. در بین رنگدانه های معدنی ، اکسید آهن سنتزی در سال 2019 با سهم بازاری بالغ بر 71 % از کل رنگدانه های معدنی رنگی، بیشترین سهم بازار پیگمنت معدنی را به خود اختصاص داده است. معدنی جایگاه خود را حفظ نموده است. بعد از این دو گروه ، پیگمنت های کرومات حاوی سرب با 4 % و اکسیدهای کرومی با 3 % در جایگاه سوم و چهارم قرار میگیرند. بر همین اساس میتوان آنها را بر اساس ساختار و ترکیب شیمیایی در 6 گروه مختلف طبقهبندی کرد. این شش گروه شامل: آزوی غیر محلول ، آزوی اسیدی، آنتراکینون، ایندیگوئید، فتالوسیانین، PMA و PTA بازیک میشوند.

تفاوت رنگ آبی پرنده استلار جی به خاطر ساختارهایی است که بر روی ذرات تیره قرار می گیرند و هنگامی که با نور تداخل کنند مقداری از این نور را جذب می کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان تا کنون به طور کامل نمی دانستند چگونه حیوانات رنگها را می بینند چرا که رنگدانه های بصری در چشم های آنها شامل کروموفورهای کاملا شبیه به هم ( بخش جذب نور مولکولها) می باشند اما با این حال می توانند طول موج های مختلف نور را جذب کنند. دانشمندان دانشگاه ناگویا با الهام از رنگ آبی تیره پرنده بومی آمریکای شمالی با نام استلار جی نوعی رنگدانه مصنوعی تولید کردند.

در این خصوص رنگ کانتاگزانتین بدلیل خاصیت رنگ دهی مشابه رنگ های مصنوعی و نداشتن مضرات آنها به عنوان یک رنگ کاملاً طبیعی برای استفاده در روغن های خوراکی ، گزینه مطلوبی به نظرمی رسد. اما در عوض رنگدانه های آلی قدرت رنگ دهی بالاتری دارند. اشعه ی ماوراء بنفش خورشید و در زنان نیز تغییرات هورمونی از رایج ترین علل تغییر رنگ پوست هستند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید پوست رو تحریک میکنه تا ملانین بیشتری تولید کنه و از این طریق از پوست محافظت خواهد کرد. برخی دیگر نیز که در برابر نور مقاومت رنگی بالایی از خود نشان میدهند، هنگام رنگ همانندی با سایر پیگمنت ها دچار رنگپریدگی و تغییر رنگ میشوند.

در نتیجه انواع رنگدانه معدنی نوین به بازار عرضه شد. علت این امر آن است که براقیت، پشت پوشی و قدرت رنگدهی در این صنعت اهمیت بالایی دارد، در نتیجه نیاز است که پیگمنت مورد استفاده سایز، اندازه ذرات یکنواخت و کیفیت بالایی داشته باشد. اما با این وجود خیلی از این پیگمنت در تولید پلی الفین های رنگی استفاده نمیشود و بیشتر مصرف آن در صنعت پلاستیک به PVC اختصاص دارد. برخلاف آن، پودرهای فشرده دارای قوام بیشتر بوده و بهشکل جامد تولید میشود. پیگمنت ها جامد هستند اما در ترکیب با رنگ به حالت شناور در می آیند. بررسی میزان تولید توده سلولی و رنگ دانه کانتاگزانتین در حضور منابع مختلف کربنی و امکان استفاده ازرنگ کانتاگزانتین به عنوان یک رنگ طبیعی وجایگزین رنگهای مصنوعی درروغن های خوراکی از اهداف مهم این پژوهش میباشد. نتایج حاکی از آن است که در بین کشتهای حاصل از سوش مورد نظر در منابع کربنی با غلظتهای مختلف ، کشت در محیط ملاس با غلظت gr/lit 20 از نظر میزان توده سلولی، همچنین مقدار رنگدانه رنگی کانتاگزانتین تولیدی مناسب ترین می باشد .

رنگدانه مصنوعی

این مواد همچنین با پیگمنتهای آلی برای رقیق کردن رنگ و حجیم کردن مخلوط پیگمنت نهایی که به مانند ماده اصلی میبایستی در تکمیل به کار روند، مخلوط میگردند. رنگدانه های مانند اکسید آهن در قدیم بسیار کاربرد داشته است. در قرن 19 میلادی نیز رنگدانه معدنی آبی اولترامارین ، سبز گوجینت (Guignet’s Green) ، پیگمنت معدنی کبالت، اکسید آهن و پیگمنت کادمیوم تولید و به بازار عرضه شدند. اما شروع خرید و فروش پیگمنت معدنی و تولید آنها به شکلی که امروزه شاهد آن هستیم، به قرن 18 میلادی باز میگردد. با شروع قرن بیستم میلادی ، تحقیقات گستردهای در صنعت پیگمنت آغاز و باعث رشد تولید و خرید و فروش پیگمنت معدنی گردید. اما در ایران خرید و فروش پیگمنت قرمز 170 شفاف در صنعت مرکب درجریان نیست و در این صنعت از این پیگمنت استفاده نمیکنند. همچنین بد نیست بدانیم پیگمنت یا رنگدانه با رنگ متفاوت است.

از مهمترین رنگدانههای آلی میتوان به گروه فتالوسیانینها اشاره کرد که طیف رنگهای آبی و سبز را در بر میگیرند و فتالوسیانین مس ، رنگدانه آبی میباشد که به علت خواص مقاومتی خوب در برابر عوامل مختلف، یک رنگدانه با ارزش به شمار میرود. و سبز را در بر میگیرند و فتالوسیانین مس، رنگدانه آبی میباشد که به علت خواص مقاومتی خوب در برابر عوامل مختلف ، یک رنگدانه با ارزش به شمار میرود. با توجه به آنکه رنگدانه قرمز 170 خواص مقاومتی بالایی دارد، معمولاً از آن در تولید رنگهای صنعتی با کیفیت، رنگهای خودرویی و رنگهای تعمیرانی خودرویی استفاده میشود. این پیگمنت معمولاً در کیسههای 25 کیلوگرمی عرضه میشود و اکثر برندهای موجود از این کد در ایران چینی هستند. ایشان گفت: آن ها کاملا در جریان رنگ شدن ماهیان صادراتی ایران هستند.

برای مثال جوندگانی که در معرض سرما قرار گرفتند (به عنوان یک عامل استرس زای محیطی)، به دلیل کاهش انتقال دهندههای عصبی دچار اختلال در حافظه شدند. نسبتهای حلالی بایستی طوری تنظیم شوند تا ویسکوزیته به سطح قابل کاربرد کاهش یابد. وزن مخصوص آنها به میزان قابل توجهی بالاتر از وزن مخصوص رنگدانه های آلومینیم می باشد. شما می توانید از کرم های ضدآفتاب با اس پی اف 15 الی 30 یا بالاتر استفاده کنید. با توجه به اطلاعات بیان شده در جدول زیر مثلا پلی اتیلن, قرمز مجنتا تاک فام پلی پروپیلن و پی وی سی را توسط تیتان می توان به رنگ سفید در آورد و یا آنرا با اکسید های کروم به رنگ زرد یا قهوه ای در آورد. زمانیکه ریشه ی موی سفید را میکنید، فولیکولی که آن را تولید کرده دوباره دقیقاً مثل آن را تولید می کند و به همین دلیل فولیکول سفید می شود و هیچگاه رنگ آن برنمی گردد.سپس به مرور زمان فولیکولهای اطراف به آن می پیوندند .چه آنها را بچینید و چه نچینید.

که قرار است به آن رنگ دهد ، از خاصیت رنگ دهی بالایی برخوردار باشد. نمونه شفاف این پیگمنت قدرت رنگ دهی بالایی دارد و در جوهرهای چاپ با کیفیت استفاده میشود. در جوهرهای چاپ شفاف یا و درخشندگی از اهمیت بالاتری نسبت به مقاومت نوری برخوردار است. مهمترین کاربرد رنگدانه معدنی شامل صنایعی نظیر: رنگ ، پلاستیک، چرم مصنوعی، محصولات ساختمانی ( نظیر: سیمان، آجر، کاشی و غیره)، کفپوشها ، لاستیک ، مواد آرایشی، کاغذ و جوهرهای چاپ میشود. نکته مهم این است که رنگ این رنگدانه ها با تغییر زاویه دید تغییری نمی کند. یک نکته دیگر نیز پخش و دیسپرس کردن رنگدانه های آلی است. البته این نکته حائز اهمیت است که حتی نمونه شفاف پیگمنت قرمز 170 با وجود آن که نسبت به نمونه پشت پوش مقاومت حلالی کمتری دارد اما همچنان در مقایسه با خیلی از پیگمنت های آلی مقاومت حلالی خیلی بالایی دارد. • مقاومت حراراتی ترکیبات آلی در دمای 300 درجه سانتی گراد و بالاتر، بهتر از پیگمنت معدنی است، اما ترکیبات آلی، در دماهای پایین تجزیه یا ذوب میشوند.

عوامل مهم برای ایجاد ترانسپرنتی مناسب، رقیق بودن زیاد در حین رسوب گذاری، دمای پایین تر از C 25 در حین اکسایش و زمان اکسایش کمتر از 5 ساعت است. در این متن کوتاه آگاهی های عمومی درباره رنگ پیگمنت و شیوه کاربرد آن بیان می شود، تا هنرمندانی که هنوز با این گونه از رنگ پارچه کار نکرده اند، با مهم ترین وِیژگی های آن آشنا شوند، و با آمادگی ذهنی بیشتری کار با آن را آغاز کنند. هنگامی که فقط فلفل قرمز به عنوان منبع تامین رنگ زرده مورد استفاده قرار گیرد، رنگ زرده تخم مرغ مایل به قرمز می شود.نکته بسیار مهم آن است که امروزه به منظور دریافت بهترین درجه رنگ در جیره های حاوی گندم یا ذرت سفید از منابع رنگی طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود، ولی باید توجه داشت که بیشتر رنگدانه های با منشاء سنتتیک خاصیت سرطان زایی دارند، به همین دلیل تمایل برای استفاده از رنگدانه های طبیعی روز به روز بیشتر می شود.امروزه از منشاء فلفل قرمز، رنگدانه های طبیعی تولید و به بازار عرضه می گردد که به همراه رنگدانه های زردی که از منشا طبیعی تولید می شوند، می توانند موجب بهبود رنگ زرده تخم مرغ شوند.

بعد از آن با توجه به خواص برتر رنگهای مصنوعی به علت مقدار رنگ، ثبات مناسب و قیمت پایین تولید رنگهای مصنوعی نسبت به رنگهای طبیعی، استفاده از آنها در محدوده وسیعی توسعه یافت. به همین دلیل در برخی کاربردهای کیفیت بالا که بحث قیمت نیز مهم باشد، خرید و فروش پیگمنت قرمز 170 بیشتر از رنگدانه قرمز 254 انجام میشود. رنگدانه قرمز 170 جزو پیگمنت های آلی گران قیمت محسوب میشود. لکههای بعد از لیزر یا سوختگیهای خفیف، بعد از گزش حشره، حساسیت به یک دارو یا گیاه و بعد از التهابهای اگزامایی از دیگر لکههای ناشی از التهاب است که لکههای موقت محسوب میشود. این پیگمنت قدرت رنگ دهی خیلی خوبی دارد و از نظر حرارتی نیز دمای 220 الی 240 درجه سانتیگراد را میتواند به مدت یک دقیقه تحمل نماید. در کاربرد کانتاگزانتین در افزایش رنگ روغن مایع خوراکی نتایج نشان داد که دما تاثیر معنی داری در کاهش پایداری رنگ نداشته اما گذشت زمان پس از دو هفته در کاهش رنگ اثر معنی دار نشان داد.

یکی از بارزترین موادی که در این فروشگاه عرضه می شود، رنگدانه یا همان پیگمنت است که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. ملانین یک اصطلاح گستردهای برای گروهی از رنگدانههای طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده (عنکبوتیان یکی از چند گروه معدود هستند که در آن تشخیص داده نشدهاست) است. پیگمنت های معدنی در بسیاری از مواقع سمی هستند ولی پیگمنت های آلی همیشه سالم و غیر سمی میباشند. امروزه، بیشتر پیگمنتهای آلی مورد مصرف سنتزشده هستند و به دلیل روند هزینهبر سنتز پیگمنت آلی، نسبت به پیگمنتهای معدنی گرانتر هستند. می شوند. امروزه پیگمنت های آلی به مراتب بیشتر از رنگدانههای معدنی میباشند و در پلاستیک, لاستیک, جوهر، رنگ پوشش و … اصولا رژ لبها دارای شماره بندی هستند و این می تواند کار را برای فرد خریدار راحت کند و در زمان خواستن بتواند از طریق شماره که بر پشت رژ درج شده رنگ مورد دلخواه خود را پیدا کند.

چه بسا نسبت به رنگهای شیمیایی، تنوعی برای ایجاد رنگ و ست کردن با لباس و … هنگامی که ملانوسیت ها آسیب می بینند یا قادر به تولید ملانین کافی نیستند، رنگ پوست می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. یکی از مهمترین نظریه ها دربارهٔ چگونگی عملکرد شبکیه این است که این قسمت از چشم در یک انتها دارای شارژ بسیار مثبت است از این رو می تواند این شارژ الکترواستاتیکی را در سراسر مولکول کروموفور توزیع کند این امر می تواند آن را به جذب طول موج های بلند تر در انتهای طیف قرمز قادر سازد. همه حیوانات دارای کروموفور شبکیه ای (آلدئید ویتامین آ ) می باشند و بسته به پروتئین های گیرنده نور (اوپسین ها) مرتبط با این کروموفورها، همان مولکول می تواند طیفی از رنگها را از آبی و حتی فرابنفش تا قرمز جذب کند. اینکه چگونه یک تک مولکول می تواند این کار را انجام دهند تا کنون یک راز بود.

همچنین امکان ارسال درخواست خرید به صورت آنلاین برای تامین کنندگان و فروشندگان این محصول در شیمی بازار وجود دارد و تیم پشتیبانی در هر قدم خریدتان از هر یک از تامین کنندگان پیگمنت رنگی با شما همراه خواهد بود. کشور تولید کننده این محصول کشور ایران است اسم انگلیسی این محصول است با جستجوی اسم محصول مورد نظر در داخل سایت شیمی بازار می توانید لیست تامین کنندگان معتبر آن را مشاهده کنید. این محصول توسط شرکتهای مختلف مثل ابریسم شیمی یزد با برند به فروش می رسد. یکی از صنایعی که خرید و فروش پیگمنت معدنی و مصرف این محصول در آن اهمیت بالایی دارد، صنعت رنگسازی است. کاربرد های این محصول در صنایع است.