طالبان: از روسیه سوخت و غلات با تخفیف می‌خریم

طالبان خواستار آزادی کل مبلغ حدود ۷ میلیارد دلار افغانستان نزد آمریکا شده و گفته است که این وجوه باید برای عملیات بانک مرکزی مصرف شود.

عزیزی ادعا کرد که افغانستان مقداری گاز و نفت از ترکمنستان  و ایران نیز دریافت می‌کند و روابط تجاری قوی با پاکستان دارد، اما می خواهد تنوع ایجاد کند.

وی تصریح کرد: این قرارداد شامل عرضه سالانه حدود یک میلیون تن بنزین، یک میلیون تن گازوئیل، ۵۰۰ هزار تن گاز مایع و ۲ میلیون تن گندم توسط روسیه خواهد بود.

به گزارش تی آر تی، این قرارداد پس از آن نهایی شد که یک تیم فنی افغان چندین هفته در مسکو حضور داشت و مشغول مذاکره بود. این گفت‌وگوها پس از بازدید عزیزی از روسیه، در ماه گذشته همچنان ادامه داشت.

به گزارش ایرنا از تارنمای شبکه خبری تی آر تی ترکیه، حاجی نورالدین عزیزی سرپرست وزارت بازرگانی و صنایع حکومت طالبان سه‌شنبه  به خبرگزاری رویترز گفت، طالبان قرارداد موقتی را با روسیه امضا کرده‌اند که بر اساس آن مسکو بنزین، گازوئیل، گاز و گندم برای افغانستان تامین می‌کند.

این اقدام، اولین معامله بزرگ اقتصادی بین‌المللی شناخته شده‌ای محسوب می‌شود که طالبان از زمان بازگشت به قدرت بیش از یک سال پیش، منعقد کرده و می‌تواند به کاهش انزوای این حکومت کمک کند که عملاً ارتباطش آ با سیستم بانکی جهانی قطع شده است.

روسیه نیز به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما مسکو میزبان رهبران این جنبش در آستانه سقوط کابل بود و سفارت آن یکی از معدود سفارتخانه‌هایی است که در پایتخت افغانستان باز مانده است.

وی اضافه کرد: «یک کشور نباید تنها به یک کشور وابسته باشد، ما باید راه‌های جایگزین داشته باشیم.»


منبع: https://www.irna.ir/news/84898876/%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%D8%BA%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%AE%D9%81%DB%8C%D9%81-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%85

عزیزی افزود، این وزارتخانه برای تنوع بخشیدن به شرکای تجاری خود تلاش می‌کند و روسیه به دولت طالبان تخفیف‌هایی بر مبنای قیمت متوسط ‌جهانی کالاها ارائه کرده است.

گروه طالبان که سال گذشته با حمله نظامی بر  افغانستان مسلط شد، تا کنون از سوی هیچ کشوری به‌طور به رسمیت شناخته نشده است.

وی افزود: «افغان‌ها به شدت نیازمند هستند. هر کاری که انجام می‌دهیم، بر اساس منافع ملی و منافع مردم انجام می‌دهیم.»

عزیزی گفت که این توافق برای یک دوره آزمایشی نامشخص اجرا می‌شود و پس از آن انتظار می‌رود هر دو طرف در صورت رضایت، قرارداد بلندمدتی را امضا کنند.

هفته پیش نیز واشنگتن از ایجاد یک صندوق امانی در سوئیس برای برخی از ذخایر بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده خبر داده است.

عزیزی گفت که داده‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که بیشتر افغان‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند و وزارت بازرگانی طالبان برای حمایت از تجارت و اقتصاد از طریق ارتباط بین‌المللی تلاش می‌کند.

از زمانی که طالبان دوباره قدرت را به دست گرفتند، افغانستان پس از قطع کمک‌های توسعه‌ای که کشور به آن متکی بود و در بحبوحه تحریم‌هایی که بخش بانکی را تا حد زیادی منجمد کرده است، در بحران اقتصادی فرو رفته است.