ضرورت جذب ذینفعان بازار کار برای ایجاد هنرستان در جوار کارخانجات

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بر ضرورت حمایت استانداران از توسعه آموزش‌های مهارتی و جذب مشارکت ذینفعان بازار کار برای ایجاد هنرستان در جوار کارخانجات تاکید کرد و گفت: نیاز کشور و جامعه به مهارت آموزی است که از طریق آموزش حداقل یک مهارت به دانش آموزان دوره متوسطه و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در هنرستان‌ها تحقق می‌یابد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی کاظمی در جلسه استانداران و مدیران کل آموزش و پرورش کشور که با حضور وزیر کشور و سرپرست وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت حضرت امام صادق(ع)، گفت: یکی از موضوعات مهم در کشور، پیشرفت اقتصادی، تولید، اشتغال و کار آفرینی بوده که شعار سال‌های اخیر با همین موضوع از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری پیشرفت همه جانبه کشور با نقش آفرینی آموزش و پرورش و توجه جدی همه دستگاه‌ها به آن و تاکید بر نقش مدرسه محقق می‌شود.

وی در ادامه اظهارکرد: اعتقاد داریم که حل مسئله اشتغال و تولید از طریق توانمندسازی نیروی انسانی و مهارت آموزی ممکن خواهد شد. نیاز کشور و جامعه به مهارت آموزی است که از طریق آموزش حداقل یک مهارت به دانش آموزان دوره متوسطه و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در هنرستان‌ها تحقق می یابد.

کاظمی افزود: سهم آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش نسبت به دانش آموزان رشته‌های نظری باتوجه به نیازهای کشور باید افزایش یابد که در دیدار اخیر جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفت.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، تاکید کرد: تقویت نیروی انسانی و توسعه آموزش‌های مهارتی صرفاً از طریق آموزش و پرورش عملیاتی نخواهد شد و باید مشارکت ذینفعان بازار کار از جمله کارخانجات، شهرک‌های صنعتی، اتحادیه‌ها، اصناف و بنگاه‌های اقتصادی در این ارتباط وجود داشته باشد.

وی در ارتباط با ساخت هنرستان‌ها در جوار کارخانجات و مراکز صنعتی، خدماتی و کشاورزی، تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش بدنبال این است که هنرستانها در جوار کارخانجات و مراکز صنعتی، خدماتی و کشاورزی ایجاد شود. این موضوع مستلزم حمایت استانداران و فرمانداران در جلب مشارکت کارخانه‌ها و اصناف و ایجاد زیرساخت‌ها برای احداث و تجهیز هنرستان است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، گفت: در سال گذشته بیش از ۲ درصد سهم آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش در کشور افزایش یافته است و سهم این آموزش‌ها به ۳۹.۵ درصد در پایه دهم رسیده که برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هدفگذاری ۴۱.۵ درصدی انجام شده است. شهرستان‌های استان تهران، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و خرسان شمالی بیشترین افزایش را داشته‌اند.

کاظمی در پایان، اضافه کرد: در باب ایجاد هنرستان‌های جوار کارخانه، شهرک‌های صنعتی و مراکز خدماتی، استانداران هرمزگان، یزد و اصفهان بیشترین پیگیری و حساسیت را داشته‌اند که از تلاش و حمایت آنها قدردانی می‌شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402022717095/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%D8%B0%DB%8C%D9%86%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D9%86%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA