راه اندازی برنامه ملی آینده سازان محیط زیست با عنوان طرح شهید بهنام محمدی

برنامه ملی "آینده‌سازان محیط‌زیست" با عنوان "طرح شهید بهنام محمدی" کلید خورد

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سیلاقه در مراسم رونمایی از آن گفت. برنامه ملی برای سازندگان آینده محیطی در قالب طراحی شده توسط شهید بهنام محمدیوی با قدردانی از تلفیق این جشنواره با محوریت فرهنگ و تمدن زیست محیطی با استانداردهای غنی فرهنگی کشور، گفت: کشورهایی مانند چین که پیشرفت های زیادی داشته اند، اولین اقدامات مهمی در حوزه تمدنی بودند.

وی با تاکید بر اهمیت طرح شهید بهنام محمدی افزود: تمامی معاونان تخصصی دانشگاه باید با مدیریت معاونت آموزشی و مشارکت های مردمی در اجرای این طرح همکاری و مشارکت داشته باشند.

همچنین معاون آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم برنامه ملی سازندگان آینده زیست محیطی با عنوان طرح ارائه شد شهید بهنام محمدیوی از برنامه ریزی برای مشارکت کودکان و نوجوانان در حفاظت از محیط زیست کشور خبر داد.

نورالله مرادی وی دستیابی به اصل پنجاهم قانون اساسی را در گرو جامعه پذیری و تمدن در حوزه محیط زیست ارزیابی کرد و به حضور میلیونی کودک و نوجوان در کشور پهناور ایران اشاره کرد و گفت: برنامه ملی برای سازندگان آینده محیطی تلاش می کنیم تا کودکان و نوجوانان این دیار نیز با دانشی که در زمینه حفاظت از محیط زیست دارند به حفظ آن پایبند باشند.

وی دستیابی به محیط زیست سالم را منوط به وجود فرهنگ زیست محیطی دانست و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی امر وظیفه اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست در جامعه را دارد و پس از آن می توان انتظار داشت که مردم نیز نقش موثری در حفاظت از محیط زیست خواهند داشت.

مرادی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان و نوجوانان را مدیران، متفکران و آینده سازان کشور دانستند و مسلح کردن آنها به سلاح دانش و توانایی در هر زمینه ای می تواند کشور را به ارمغان بیاورد. در مسیر درست از پیشرفت

وی بیان کرد: در فاز اول این طرح و در قالب جشنواره ملی قهرمانان زمین برای شهید بهنام محمدی، تلاش داریم با شناسایی و شناسایی و شناسایی فعالیت های داوطلبانه زیست محیطی در بین کودکان و نوجوانان کشور، بر ارزش گذاری فعالیت های داوطلبانه زیست محیطی در بین کودکان و نوجوانان کشور تمرکز کنیم. تشویق کودکان و نوجوانان با استعداد.

مرادی افزود: کودکان و نوجوانان 4 گروه سنی بر اساس آخرین رده بندی سنی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 5 تا 15 سال می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

موضوعات این جشنواره در سه بخش فرهنگی شامل کلیه فعالیت های فرهنگی هنری و آموزشی و شامل کلیه فعالیت های پژوهشی و پژوهشی و علمی و شامل تمامی فعالیت های مبتنی بر نوآوری و خلاقیت می باشد که کم نظیر است.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جشنواره ملی قهرمانان زمین را با همکاری وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان متولیان فرهنگی کودکان و نوجوانان برگزار می کنیم.

وی گفت: در مرحله دوم با تشکیل کمیته ملی آینده سازان متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری. توسعه کودکان و نوجوانان، شهرداری و آموزش و پرورش بسیج دانمارک، با ارائه برنامه‌ها و راهکارهایی برای هم افزایی، ارتقاء و توسعه رویکرد زیست‌محیطی سعی در ساماندهی دوره آموزشی و بهبود رفتارهای زیست‌محیطی در بین کودکان و نوجوانان داریم. .

مرادی مرحله سوم این طرح را تمدن زیست محیطی دانست و افزود: با ایجاد شبکه ای پایدار از ساختارها و نظام های شناختی، حقوقی و فرهنگی که به دنبال پاسخگویی به همه نیازهای فردی و جمعی کودکان و نوجوانان در مقیاس جمعی است، با با تمرکز بر همگرایی، تلاش می کنیم تا برنامه ای ملی برای ساختن… چنین تمدنی با تکیه بر ظرفیت نهادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنیم.

شهید بهنام محمدی نوجوان 14 ساله در حمله رژیم بعث عراق به شهر خرمشهر نقش مهمی در کمک رسانی به مردم و مجروحان و نیز دادن اطلاعات دشمن به سران جنگ داشت. مهمات به رزمندگان در پایان با ترکش خمپاره رفیع شهادت مجروح شد.

منبع: https://www.irna.ir/news/85518330/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C