درختچه های زینتی آپارتمانی؛ معرفی ۱۲ درختچه زیبا و شرایط نگهداری از آنها

در صورت داشتن صدایی دلنشین بازهم به تمرین صدا نیاز دارید. اما زمانی که بر روی برگهای آن لکههای سفید قرار بگیرد که ظاهری متفاوت به گیاه بخشد، قیمت آن به صورت سرسامآوری بالا میرود. صورت میگیرد و هر 7-4 روز یکبار به آبیاری نیاز دارد.نور مورد نیاز آن کم می باشد و تکثیر آن از طریق تکثیر قلمه ساقه انجام می پذیرد. خوشبختانه این گیاه نگهداری آسانی دارد، آب دهی هر هفته یکبار و نیاز به نور غیر مستقیم از شرایط نگهداری این گیاه است. در خرید گیاه گلدانی، باید توجه داشته باشید که چه میزان از محیط خود را میتوانید به نگهداری از گیاه اختصاص دهید. باید باور کنیم که یک نهضت بزرگ ملی در ایجاد یک محیط سالم شهری میتواند التیام بخش و ضامن سلامتی روح و جسم شهروندان باشد. این گیاه با داشتن برگهای بزرگ و زیبا، میتواند بخشی از زیبایی هر آپارتمانی باشد. رایزنی، برنامه ریزی و هماهنگی با سفارتها و کنسول گری های جمهوری اسلامی ایران به ویژه در کشورهای عراق، قطر، عمان، امارات، کویت، روسیه، هلند، آلمان، ترکیه، چین، افغانستان و کشورهای حوزه اوراسیا برای دعوت از مقامات بلند پایه و هیاتهای تجاری، برگزاری میز تخصصی و جلسات B۲B بین مقامات بازدیدکننده، هیاتهای تجاری و شرکت کنندگان در نمایشگاه، برگزاری تورهای نمایشگاهی، بازدید از مجموعههای بزرگ صنعتی و برگزاری کارگاه ها و استارت آپ های آموزشی از جمله برنامههاي این رویداد بین المللی است.

اشتغالزایی در حوزه پرورش گیاهان، گلهای زینتی، آپارتمانی و مشاغلی مانند آن که افراد با الگو گرفتن و یا با ابتکار و خلاقیت خود آن را دنبال میکنند به نوعی مفهوم اقتصاد مقاومتی را در بر دارد، علاوه بر حمایت از ادارههای دولتی و نهادهای مرتبط نیاز به عزمی راسخ و مقاومت و همچنین ریسک پذیری دارد. وی گفت: علاوه بر صادرات انار کنسانتره این محصول از جمله رب انار نیز از استان به خارج از کشور صادر میشود که صادرات آن مزیت مهم اقتصادی است. پرورش دهندگان گل های شاخه بریده در ابتدای برداشت، محصول خود را عرضه می کنند اما تولید کنندگان گیاهان گلدانی مثل سیمبیدیوم، فالانوپسیس، آنتوریوم و آناناس از طریق مزایده تولیدات خود را بلافاصله نمی فروشند. با استفاده از سیستمهای تغییر ژنتیکی، گیاهان تراریخت با صفات برتر زینتی از جمله پاکوتاهی در ارکیده فالنوپسیس، مقاومت به حشرات در شب بو، کوکب آبی، فالنوپسیس آبی تولید شدهاند. تغییرات ژنی، ژنهای خارجی را که موجب بروز یک صفت خاص در گونه میزبان میشود را معرفی میکند و در حال حاضر بیش از ۲۰ گونه از گیاهان زینتی تراریخت وجود دارند، به عنوان مثال اطلسی تراریخت با رنگ گل تغییر یافته که در سال ۱۹۸۷ تجاری شد و توانست موفقیت زیادی در بازار فروش به دست آورد.

وی ادامه می دهد: تاکنون در مجموعه باغ گلها بیش از ۷هزار نفر- ساعت آموزش برای شهروندان برگزار شده که با استقبال خوبی همراه بوده است . می توان شاخه را از گیاه مادری جدا کرده و در جای دیگر کاشت تا به عنوان گیاه مستقل به رشد خود ادامه دهد. کالاتیا رزپیکتا کمیابتر از گونههای دیگر خانواده کالاتیا است و به همین دلیل، قیمت بالاتری دارد؛ هرچند که خانواده گل های کالاتیا همگی جزء گران ترین گل های آپارتمانی هستند. همچنین امیر احمدی از کرمانشاه که در نمایشگاه یادشده شرکت کرده بود و گلخانهای هم در رشت دارد، اظهار داشت: هرچند در این حوزه میتوان گونه های گیاهی زیادی را پرورش داد، بهتر است با انتخاب چند گونه به صورت تخصصی کار کرد. جعفری افزود: محلات بیشترین سطح زیر کشت وپرورش انواع گل و گیاه زینتی را در کشور دارد و تولید ۳۵۰ گونه مختلف گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز، این شهرستان را به یکی از قطبهای پرورش و تجارت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است. سپس با مخلوطی از پیت ماس یا خاک برگ پوسیده و کود دامی پوسیده و شن که قبلا حاضر کرده اید گلدان ها را تا نیمه خاک گیری کرده با دست خاک را فشرده صاف کنید و پیاز را روی خاک قرار داده روی آن و اطرافش را تا یک سانتیمتر به لبه گلدان مانده خاک ریخته به آرامی بفشارید، آنگاه گلدان ها را آب بدهید.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با یادآوری جایگاه استان مرکزی در برخی محصولات کشاورزی گفت: این استان در زمینه تولید محصول انار مقام دوم، در زمینه گل و گیاهان زینتی از نظر سطح و تولید مقام دوم، پسته مقام ششم، انگور مقام نهم کشور را به خود اختصاص داده است. وی، مساحت گلخانههای سبزی و صیفی در استان را ۲۰۲ هکتار عنوان کرد و گفت: ۶۰ هزار تن محصول سبزی و صیفی سالانه در این اراضی تولید میشود. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآور شد: ۷۲ هزار هکتار از اراضی این استان را باغات تشکیل میدهد که ۸۴ هزار تن محصول در سال از آن حاصل میشود. گفتنی است؛ در این سفر جمعی از معاونان و مدیران کل این وزارتخانه و صفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، وزیر جهاد کشاورزی را همراهی خواهند کرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان خاطر نشان کرد: آمار سطح گلخانه ها در سال ۹۲، ۲۸.۵ هکتار بوده که در سال ۹۸ به ۸۴ هکتار با تولید ۱۲ میلیون گل شاخه بریده، آپارتمانی گلدار، برگ زینتی، فصلی و نشایی رسیده است. زارعی حمایت و توسعه کشت گلخانهای در استان مرکزی را از جمله برنامههای اقتصاد مقاومتی و اولیتهای سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد: با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهای کم آب است و حمایت و توسعه کشتهای گلخانهای از جمله راهکارهای کاهش مصرف و افزایش بهرهوری در آب کشاورزی است.

این گیاه برای ادامه زندگی نیازمند فضایی مرطوب است. خرید بذر گل و گیاهان زینتی نیازمند توجه به برخی نکات است. شهردارمیبد ادامه داد: علی رغم شرایط خاص اقتصادی که شهروندان نسبت به معیشت خود دغدغه هایی دارند و با توجه به علاقه ای که آنها نسبت به گل و گیاهان دارند، هنگام خروج از نمایشگاه گلدانی به دست دارند ، مشخص است که از نمایشگاه خرید کردند. وی در ادامه با اشاره به برنامه ابلاغی اقتصاد مقاومتی تولید نهال اصلاح شده هم اظهار داشت: وضعیت تولید نهال اصیل و استاندارد سال ۹۲ از تعداد ۱۰ تولید کننده نهال دارای مجوز با سطح ۱۲ هکتار و تولید بیش از ۸۰ هزار اصله نهال سال ۹۸ به تعداد ۱۵ تولید کننده نهال با سطح ۷. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان خاطر نشان کرد: این مهم نسبت به سال های ماضی دارای رشد مناسبی بر اساس افزایش توسعه باغات بوده که در این راستا محصول فندق، چای و گل گاو زبان رتبه اول کشور، کیوی رتبه دوم، زیتون رتبه سوم و مرکبات رتبه پنجم را در تولید محصول دارد. زارعی افزود: ۱۵۰ هزار تن انار نیز سالانه در استان مرکزی تولید شده و ۶ هزار تن این محصول به صورت محمولههای صادراتی در اختیار کشورهای دیگر قرار میگیرد.

در کنار آن نیز حمایت از این گونه مشاغل از طرف نهادهای مرتبط موضوع مهم و لیست گیاهان زینتی قابل توجه است. شوهرش هم به ژاپنی هستش که توی بهار گلهای قرمز میده زرد و قرمز در کنار هم مکمل میشن و کلا زوج خوبی هستند . اصفهان، این شهرلاجوردی که چونان نگارستانی دلپذیر و مرواریدی گرانبها در مرکز فلات ایران زمین میدرخشد، باغ گلهای آن باعث زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر شده است. افتتاح مجتمع گردشگری شهر دلیجان نیز از اهم برنامههای سفر یکروزه وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه به استان مرکزی خواهد بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، به نقل از پایگاه اطلاعرسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتینژاد وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه روز جمعه ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱ در سفر یک روزه خود به استان مرکزی، ضمن بازدید از طرحهای بخش کشاورزی، مسائل و مشکلات بخش کشاورزی شهرستانهای محلات و دلیجان را مورد بررسی قرار میدهد. دیدار از خانواده شهید جهادی، شهید محمدعلی گنجعلی و بازدید از پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی، دهکده گل، مجتمع ماهیان زینتی و دیدار چهره به چهره با مردم شهرستان محلات از جمله برنامههای وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان محلات است. ساخت نقشه ژنتیکی گیاهان زینتی، پروسه اصلاح خصوصا زمانی که بعضی خصوصیات مهم روی نقشه ژنتیکی واقع شده باشد را سرعت میبخشد.

از طرف دیگر گیاهان هموزایگوت میتوانند به وسیله دوبل کردن هاپلوئیدها در طی یک بازه زمانی کوتاه به دست آیند و این میتواند پروسه اصلاح گیاه را تسریع کند، به عنوان مثال لیلیوم هموزایگوت از طریق کشت بافت گرده و دوبل کردن هاپلوئید از بذرگیاه، تغییر پروتئین هیستون خاص ساترومرCENH است. یک هاپلوئید کامل از Rosa Hybrida واریته Sonia به وسیله کشت دانه گرده تولید شد. گل های گونه اصلی آن کم پر و فقط به رنگ یاسی و ارغوانی بوده ولی در واریته های جدید به دست آمده، نیمه پر پر و پرپر با رنگ های متنوع قرمز، بنفش، ارغوانی و خاکستری تیره و زرد نیز به وجود آمده است. گیاهان زینتی هاپلوئید میتوانند واریتههایی با خصوصیت پاکوتاهی مثل شمعدانی هاپلوئید واریته Klein Liebling را در اختیار اصلاحگر قرار دهند. چون کارشناسان و باغبانان باغ مزبور هیچ شناختی ازاینگونه گیاهان نداشتند، آنان را در گوشهای از گلخانه به حال خود رها کردند و فقط هرازگاهی آنها را آبیاری میکردند.

توالی یابی و آنالیز ژنوم، ترنسکریپتوم و پروتئوم در گیاهان، اطلاعات ژنتیکی زیادی از رشد و نمو آنها را آشکار میکند. گیاهان زینتی متعددی توسط نشانگرهای مولکولی مختلف به منظور ارزیابی تنوع ژنتیکی یا روابط آنها آنالیز شدند. پژوهشگران میگویند، نشانگرهای مولکولی میتوانند به طور مستقیم تنوع ژنتیکی در سطح مولکول DNA را براساس چندشکلیDNA در گیاهان مختلف منعکس کنند. همچنین سیستمهای ترنسفورماسیون ژنتیکی با موفقیت در بعضی گیاهان زینتی از جمله اطلسی، لیلیوم، کوکب، بگونیا، پامچال، شب بو و ارکیدها پایهگذاری شده است. نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم است. آرالیا دروغین، نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است در عین حال محیطی مرطوب را میپسندد.

بیشتر این گیاهان ظاهری کهنسال دارند. « شراره مهدی لو» که ۲۸ سال با همسرش در پرورش گیاهان و گل های آپارتمانی فعالیت دارد، گفت: به دلیل شغل همسرش و همراه با پسرش در این حرفه فعالیت دارند و از کارش راضی است. سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی محلات یادآور شد: ۱۸ درصد سطح زیر کشت گل و گیاه، ۱۲ درصد از تولید انواع گل شاخه بریده، ۸۰ درصد تولید گلهای فصلی نشایی، ۲۱ درصد از تولید درخت و درختچههای زینتی و ۱۴ درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید میشود. وی گفت: وجود پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات، تولید و تکثیر انواع گونههای گلهای شاخه بریده، درختچه و گیاهان آپارتمانی و نیز تولید و صدور انحصاری بید قرمز از این شهرستان از ظرفیتهای این منطقه در زمینه گل و گیاه است. کشت انواع گیاهان زینتی به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب ایران و درآمد حاصل از صادرات آنها، نقش بسزایی در باروری استعدادهای اقتصادی ایران و توسعه تولید ملی این کشور می تواند ایفا کند. پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی آیفارم با همکاری و مشارکت انجمن ملی گلخانه سازان کشور و با حمایت وزارت جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران و کمیته صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار میشود.

گیاه پتوس به آبیاری بیش از حد بسیار حساس بوده و به واسطه ی آن برگ های گیاه زرد می شود در صورتی که هم اکنون از گیاه پتوس نگهداری میکنید و گیاه دارای برگ های زرد است می توانید برای درمان زردی برگ گیاه مقاله زردی برگ پتوس را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید. به طور کلی گیاه اسپاتی از دسته گیاهان آپارتمانی است که اگر در شرایط ایده آل قرار بگیرد دارای برگ هایی پهن، براق و نوک تیز خواهد بود اما چنانچه شرایط برای رشد برگ و گل های نامناسب باشد با گذر زمان شاهد پژمردگی و سیاه شدن برگ گیاه اسپاتی خواهید بود. میوههای آن دارای طعم ترشی، اسیدی شبیه به لیمو هستند. این گل آپارتمانی مقاوم شبیه زعفران ، یکی از گل های پیازی در پاییز است. این گل آپارتمانی خوش رنگ، آویز است و به سمت پایین رشد می کند. • در بالکن و تراس میزان گرد و غبار و آلایندهها به وفور یافت می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این رویداد بین المللی مشارکت کنندگان در حوزه باغبانی، ساخت و تجهیز گلخانه، ماشین آلات، ادوات، تجهیزات و پهپاد های کشاورزی، سامانه های نوین آبیاری، نهادهها (کود، سم و بذر)، گل و گیاهان زینتی و محصولات کشاورزی در فضایی به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع حضور مییابند. وی ادامه داد: گواهی قرنطینه بهداشتی برای ۴۳ محموله جابهجایی در داخل کشور با شمارگان ۷۴ هزار و ۸۰۵ گلدان درخت و درختچه های زینتی، گیاهان کشت بافتی و گلدان گیاهان برگ زینتی نیز در سال جاری صادر شده است. در ادامه این مقاله از ای آی جی شاپ ، مراحل تأسیس گلخانه گل های زینتی گران قیمت، تمامی تجهیزات ضروری و همچنین روش های پرورشی را بطور کامل ارائه خواهیم نمود. وی اظهار داشت : ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار گلدان انواع گلهای آپارتمانی گلدار شامل حسن یوسف، گل سنگ، کاکتوس، دیفن باخیا، پتوس و فیکوس نیز سال جای در ۱۱۳ هکتار از گلخانههای تونلی در محلات تولید شده است. وی اظهار داشت : هفت میلیون و ۱۰۰ هزار گلدان انواع گلهای آپارتمانی گلدار شامل حسن یوسف، گل سنگ، کاکتوس، دیفن باخیا، پتوس و فیکوس نیز در ۱۱۳ هکتار از گلخانههای تونلی در محلات تولید شد.

زارعی گفت: برخی از محصولات باغی استان مرکزی از جمله انار، پسته، کشمش و گل و گیاهان زینتی جنبه صادراتی داشته و ارسال به خارج کشور دارند. کاربرد نشانگرهای مولکولی برای شناسایی ارقام در گیاهان زینتی به طور گستردهای گزارش شده است، به عنوان مثال در میخک، گونههای رز، بنت قنسول، آنتوریوم و داوودی. خصوصیات متعددی در گیاهان زینتی از جمله رنگ گل (اطلسی، رز، میخک، میمون، ژربرا و لیسیانتوس)، عطر (میخک، رز)، خصوصیات ظاهری گیاه (اطلسی، داوودی)، شکل گل (ارکیده، لیلیوم)، زمان گلدهی (داوودی، ارکیده)، مقاومت به تنشهای زیستی (داوودی، میخک) و غیر زیستی (لیلیوم،داوودی) و عمر پس از برداشت (داوودی، رز، اطلسی) از طریق تغییرات ژنی اصلاح شدهاند. در نتیجه، اصلاحگران میتوانند ارقام بیشتری از گیاهان زینتی با خصوصیات اصلاح شده معرفی کنند و در نهایت توسعه باغبانی زینتی صورت خواهد گرفت. زیبایی این گیاه نیاز به وصف بیشتری ندارد. گفتنی است که گیاه برگ بیدی از جمله گیاهان زیبایی است که سریع رشد میکند و کم توقع و در حین حال ارزان است. نخست، کاربرد بیوانفورماتیک در گیاهان زینتی میتواند بسیار ارزشمند باشد. وی که به مدت سه سال به صورت حرفهای به پرورش گل های آپارتمانی مشغول است و با ارائه آموزش برای چند نفر اشتغال ایجاد کرد ، افزود: این کار همراه با ریسک است و سرمایه گذاری در آن شاید اشتباه باشد ، با توجه به دید افراد و تلاش و نیت می توان با مشکلات آن دست و پنجه نرم کرد و موفق شد و از آن رضایت داشت.