خرید نوشت‌افزار گران‌قیمت برای دانش‌آموزان؛ آری یا نه؟

ایسنا/کرمانشاه این روزها که خانواده‌ها در تکاپوی آماده کردن دانش‌آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید بوده و بازار خرید لوازم مدرسه برای دانش‌آموزان در حال داغ شدن است، یک پرسش مهم در ذهن خیلی از خانواده‌ها هست که برای دانش‌آموزانشان نوشت افزار و لوازم مدرسه گران‌قیمت بخرند، یا نه؟

فردین منصوری رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه، در گفت‌وگو با ایسنا، با توصیه به خانواده‌ها برای خرید نوشت‌افزار و دیگر لوازم مدرسه با قیمت‌های معمولی برای دانش‌آموزان، اظهار کرد: خرید لوازم گران‌قیمت برای درس و مدرسه دانش‌آموزان ضمن اینکه آنها را به سمت مصرف‌گرایی سوق می‌دهد که پسندیده نیست، از این جهت که دانش‌آموز باید مدام از آنها مراقبت کند که مبادا آسیب ببیند هم به خانواده‌ها توصیه نمی‌شود.

وی تاکید کرد: داشتن لوازم مدرسه گران‌قیمت سبب می‌شود بخشی از توجه دانش‌آموز به سمت مراقبت از وسایلش برود و این دغدغه فکری، فرصت یادگیری مطالب درسی را تا حد قابل توجهی از او می‎‌گیرد.

منصوری تاکید کرد: علاوه بر این، خرید لوازم مدرسه گران‌قیمت، دانش‌آموزان را به سمت فخر فروشی به دیگران برده و فرصت درس و تحصیل را تا حدود زیادی از آنها سلب خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه رنگ و طرح نوشت‌افزار و دیگر لوازم مدرسه حاوی پیام‌هایی برای دانش‌آموز است، گفت: از نظر کارشناسان آموزشی بالاترین نوع یادگیری، یادگیری مشاهده‌ای است، لذا انتخاب طرح و رنگ لوازم مدرسه دانش‌آموزان باید با حساسیت انجام شود تا بتواند کارکردهای تربیتی هم داشته باشد.

منصوری با بیان اینکه خانواده‌ها هنگام خرید کردن برای دانش‌آموزان باید سلیقه خود آنها را هم مدنظر داشته باشند، گفت: تصمیم‌گیری در مورد خرید لوازم مدرسه باید با مشارکت والدین و خود دانش‌آموز صورت گیرد، به این صورت که خانواده‌ها ابتدا باید به دانش‌آموزان شناخت و آگاهی در مورد نحوه خرید کردن داده و در نهایت دست دانش‌آموز را برای انتخاب وسایل مدرسه از بین گزینه‌های مدنظر باز بگذارند و به او حق انتخاب بدهند.

وی در ادامه با بیان اینکه فرآیند خرید کردن م‌ تواند برای دانش‌آموزان جنبه آموزشی و تربیتی داشته باشد، گفت: خانواده‌ها حین خرید کردن می‌توانند به فرزندان خود نحوه مدیریت پولی که دارند را بیاموزند و یا برعکس می‌توانند او را به سمت مصرف‌گرایی پیش ببرند.

منصوری یادآور شد: خانواده‌هایی که در خرید کردن اقتصاد خانواده خود را مدنظر قرار می‌دهند، به طور غیرمستقیم دانش‌آموزان را با نحوه مدیریت پول آشنا کرده و به نوعی به آنها درس زندگی کردن را می‌دهند.

منصوری افزود: خانواده‌های موفق خانواده‌هایی هستند که با منطق با دانش‌آموزان صحبت کرده و آنها را از خرید  لوازم مدرسه گران‌قیمت منصرف می کنند. به عنوان مثال به دانش‌آموز این آگاهی را می‌دهند که اگر فلان کیف گران‌قیمت را بخری، از خرید مثلا کفش محروم می‌مانی، چون پولی برای خرید کفش باقی نمی‌ماند.

منصوری تاکید کرد: مهم است که خانواده‌ها دانش‌آموزان را زیاده خواه بار نیاورند، لذا باید آنها را به سمت خریدلوازم مدرسه متوسط ببرند تا فرهنگ ساده زیستی در دانش آموزان نهادینه شود.

منصوری با بیان اینکه قانع باور آوردن دانش‌آموزان آنها را مهیای زندگی در آینده خواهد کرد، گفت: دانش‌آموزان باید یاد بگیرند به داشته‌های خود قانع بوده و در حد وسع و دارایی خود انتظار داشته باشند تا در آینده با چالش مواجه نشوند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402061810984/%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%B1%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%87