خبرهایی از جشنواره کتاب رشد

انتشار فراخوان رویداد «کتابنما»، تمدید مهلت ارسال آثار در بخش جوایز ویژه بیست‌ویکمین دوره جشنواره کتاب رشد و انتصاب اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، اخباری درباره این رویداد هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از دبیرخانه بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد، مهلت ارسال آثار در بخش جوایز ویژه جشنواره تا ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ تمدید شد.

با توجه به استقبال ناشران در روزهای پایانی مهلت اولیه فراخوان و درخواست‌های دریافتی از طرف ناشران کودک و نوجوان، دبیرخانه جشنواره اعلام کرد ناشران و نویسندگان علاقه‌مند فرصت دارند پس از ثبت مشخصات کتاب‌های مرتبط در سامانه دبیرخانه جشنواره به نشانی الکترونیکی http://samanketab.roshd.ir/، دو نسخه از کتاب‌های خود را جهت ورود به فرایند این دوره از جشنواره کتاب رشد تا بیستم بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به دبیرخانه جشنواره به نشانی خیابان کریم‌خان زند، خیابان ایرانشهر شمالی، نبش کوچه قصرالدشتی، پلاک ۲۶۸ سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، ساختمان دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، طبقه پنجم ارسال کنند.

خبرهایی از جشنواره کتاب رشد

  فراخوان رویداد کتابنما منتشر شد

همچنین فراخوان دریافت آثار جهت «رویداد کتابنما» منتشر شد؛ این رویداد همزمان با بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد، به‌عنوان یک رویداد فرامتنی در حوزه گفتمان‌سازی،‌ ترویج و حمایت از فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

در این رویداد پنج پویش طراحی شده است که اهالی کتاب،‌ هنرمندان، معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند آثار خود را که با این پویش مرتبط است، به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

برگزیدگان این رویداد در آیین اختتامیه بیست‌ویکمین دوره جشنواره کتاب رشد علاوه بر دریافت هدایای نفیس،‌ مورد تقدیر سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قرار می‌گیرند. در این رویداد حمایت معنوی از آثار شایسته از طریق معرفی این‌آثار در بسترهای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است.

پویش‌های ویژه «رویداد کتابنما»

رویداد «کتابنما» در حوزه ترویج گفتمان کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان، پنج پویش به شرح زیر برگزار می‌کند:

• پویش «کتاب‌نشان» در قالب عکس و تصویر؛

• پویش «کتاب‌جو» در قالب سامانه‌ها، کانال‌ها، صفحات مجازی و نرم‌افزارهای کاربردی؛

• پویش «کتاب‌بین» در قالب  فیلم کوتاه،‌ پویانمایی، مستند، نماهنگ و پادکست؛

• پویش «کتاب‌ران» با موضوع ایده‌پردازی و ارائه راهکارهای نوین؛

• پویش «کتاب‌یار» در قالب ابزارهای کمکی، اسباب‌بازی، ‌بازی رایانه‌ای،‌ بازی‌وارسازی کتاب.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا بیست‌ودوم بهمن‌ماه به پایگاه اینترنتی این رویداد به نشانی الکترونیکی https://ketab21.roshd.ir  ارسال کنند.

خبرهایی از جشنواره کتاب رشد

همچنین روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خبر داد، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی لطیفی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی طی احکامی جداگانه اعضای شورای سیاست‌گذاری بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد را منصوب کرد.

متن حکم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای انتصاب اعضای این شورا به شرح زیر است:

«برگزاری جشنواره ملی کتاب رشد در هر سال، یکی از مهم‌ترین رویدادهای وزارت آموزش و پرورش در راستای هدایت، حمایت و پشتیبانی از ناشران در تولید، انتشار و توزیع منابع آموزشی و تربیتی استاندارد، مبتنی بر اهداف برنامه‌های درسی و قوانین مصوب آموزش و پرورش است که در هشتصد و بیست و هشتمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسیده است و طی آن، نتایج بررسی و ارزیابی تولیدات ناشران حوزه کودک و نوجوان در هر دوره به جامعه فرهنگی کشور عرضه و آثار برتر که موفق به دریافت «نشان رشد» شده‌اند معرفی و تقدیر می‌شوند. با عنایت به اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی برای تربیت آینده‌سازان ایران اسلامی و رشد و بالندگی جامعه تربیتی کشور و ضرورت همفکری، هم‌افزایی و مشارکت همه نهادها و مجموعه‌های فرهنگی در این عرصه راهبردی، نظر به مسئولیت و تجارب ارزشمند جنابعالی در این عرصه، به‌عنوان «عضو شورای سیاستگذاری بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد» منصوب می‌شوید. توفیقات شما را در تقویت و گسترش فرهنگ مطالعه کتاب خوب، پاسداری از ارزش‌های فرهنگی و تربیتی انقلاب اسلامی و همکاری و هم‌اندیشی برای تحقق مطلوب این رویداد مهم ملی از خداوند متعال خواستارم.»

سیدمجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور؛ یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی جانباز، رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان انقلاب اسلامی؛ محمدصادق باطنی، مدیر شبکه‌های پویا و امید سازمان صدا و سیما؛ سیدمقداد حسینی، معاون خط‌مشی‌گذاری ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ محمد چکشیان، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ علی رمضانی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره خانه کتاب و ادبیات ایران؛ مهرداد باقری، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران؛ نادر قدیانی، مدیر مسئول انتشارات قدیانی؛ اصغر باقرزاده، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش؛ محمدمهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش؛ معصومه نجفی پازوکی، معاون آموزش ابتدایی؛ حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ امین آصفی، مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی؛ فتح‌الله فروغی، رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوانان؛ علی محبی، رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش؛ مهدی باقریان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی ابتدائی و متوسطه نظری؛ حسن آقابابائی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش؛ محمدصالح مذنبی، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و ابوذر حسام‌پور، دبیر بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد، اعضای شورای سیاستگذاری بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد هستند.

خبرهایی از جشنواره کتاب رشد

 آیین پایانی بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد پایان بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام 

منبع: https://www.isna.ir/news/1402111410453/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AF