حذف حداقل ۲۰ درصد رشته‌های تحصیلی بدون متقاضی در سال ۱۴۰۲

وی تصریح کرد: بدین ترتیب فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها دارای توانمندی شغلی و مهارتی بوده و جذب بازار کار خواهند شد، نبود متقاضی رشته و یا عدم تکمیل رشته تحصیلی توسط دانشجویان موجب حذف رشته و یا مسکوت ماندن آن برای پذیرش دانشجو در سال ۱۴۰۲ و بعد از آن خواهد شد.

وی رشته‌های مرتبط با فناوری‌های راهبردی و بین رشته‌ای و رشته‌های علوم پایه و تعدادی از رشته‌های علوم انسانی و امنیت غذایی را از برنامه آمایش رشته در این مرحله، مستثنی اعلام کرد.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: حداقل ۲۰ درصد از رشته‌هایی که متقاضی نداشته و استان‌ها و مناطق کشور به آنها نیاز ندارند و یا اشتغال برای آنها وجود ندارد، از اعلام پذیرش در سال ۱۴۰۲ حذف می‌شوند.

عموعابدینی افزود: شاخص‌های انتخاب اعضای هیات علمی به عنوان سرآمد آموزشی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تعیین شد که شامل فعالیت‌های اساتید در حوزه‌های کیفیت آموزش – شاگردپروری – فعالیت‌های آموزشی همراه با پژوهش – تربیت دانشجویان کارآمد- فعالیت‌های حکمت بنیان و خردورزی و تمدن‌سازی است.

عمو عابدینی در خصوص اصلاح محتوای رشته‌های تحصیلی که مورد نیاز صنعت و جامعه بوده و متقاضی دارد، به مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی اشاره کرد و افزود: کد رشته‌ها در مقاطع کارشناسی به صورت حرفه‌ای برگزار خواهد شد که در آن حداکثر ۴۰ واحد درسی دوره کارشناسی که حداکثر ۱۵ واحد آن کارورزی و کارآموزی و ۲۵ واحد درسی آن مطابق نیاز متقاضی صنعت و جامعه است و با عقد قرارداد بورسیه اجرایی می‌شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402021408673/%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D9%82%D9%84-%DB%B2%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B2

به گزارش ایسنا، قاسم عموعابدینی در سفر به کرمان به مناسبت هفته بزرگداشت سرآمدان آموزشی، به اجرای طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: مصوبات شورای گسترش آموزش عالی و شورای عالی برنامه‌ریزی به صورت گسترده در سال ۱۴۰۲ اجرایی و حداقل ۲۰ درصد از رشته‌هایی که متقاضی نداشته و استان‌ها و مناطق کشور به آنها نیاز ندارند و یا اشتغال برای آنها وجود ندارد، از برنامه پذیرش در سال ۱۴۰۲ حذف می‌شوند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در ضمن به دانشگاه‌ها اجازه داده می‌شود نسبت به جایگزینی رشته‌های حذف شده با رشته‌های نیاز محور جدیدی که دارای شغل هستند، اقدام و درخواست خود را به وزارت عتف ارسال کنند.

به نقل از وزارت علوم، وی در پایان اظهار کرد: اجرای سالیانه سرآمدی آموزشی در ایام هفته معلم، خاص اساتید دانشگاه و در راستای فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و حکیم‌پروری و توسعه علم نافع و نقش آفرینی دانشگاه‌ها در تمدن‌سازی است.