تلاش می‌کنیم امکان فعالیت اساتید پیشکسوت همچنان در دانشگاه فراهم باشد

در حاشیه این نشست دکتر رضا شهریار کامرانی مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در معرفی ظرفیت های گروه ارتوپدی گفت: در حال حاضر اعضای هیئت علمی  گروه در بیمارستان های آموزشی امام خمینی، سینا، شریعتی و مرکز طبی کودکان فعالیت دارند و حضور متخصصان ارتوپدی در بیمارستان های ضیائیان و بهارلو نیز فرصت آموزشی خوبی را برای فراگیران فراهم کرده است.

سپس دکتر محمدرضا صالحی رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر نظارت بر حوزه دستیاری، مهمترین اولویت دانشکده پزشکی را ارتقا کیفیت آموزش پزشکی عمومی دانست و گفت: نحوه تعاملات رده های مختلف دستیاران با کارآموزان و کارورزان اهمیت بسیاری دارد و باید در این زمینه نظارت بیشتری شود.
دکتر صالحی بر رشد متوازن فعالیت های پژوهشی تاکید کرد و گفت: اعضای هیئت علمی در انتشارات مقالات علمی و پذیرش پایان نامه ها باید سهم متوازنی داشته باشند تا بتوانند روند ارتقای خود را طی کند.

مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارتوپدی اطفال و تعویض مفصل زانو و آسیب های ورزشی دانشگاه را حائز رتبه اول کشور بیان کرد و گفت: در تاریخ امتحانات بورد ارتوپدی بیش از ۹۰ درصد رتبه های اول به دانشگاه علوم پزشکی تهران تعلق دارد.

دکتر قناعتی در بخش دیگری از سخنان خود بر امیدآفرینی تاکید کرد و افزود: کشورمان شرایط سخت تری را در دوران دفاع مقدس پشت سرگذاشته و اکنون اگرچه تحریم ها مشکلاتی را به وجود آورده اما شرایط بهتر از گذشته است بنابراین باید به جای القای ناامیدی، امیدواری را در بین اعضای گروه ترویج کنیم. ما هم در دانشگاه تلاش می کنیم مشکلات شما را حل کنیم.

مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان  گوشه ای از دستاوردهای گروه ارتوپدی دانشگاه گفت: یکی از دستاوردهای مهم این گروه، امکان تعویض مفصل زانو و آرتوسکوپی است؛ آن هم  در شرایط تحریم ها و درحالی که بسیاری از بیمارستان ها قادر به انجام آن نبودند.

 دکتر قناعتی پس از شنیدن چالش گروه ارتوپدی در تامین نیروی انسانی گفت: بازنشستگی در دانشگاه براساس ضوابط مشخص انجام می شود.  باتوجه به فعالیت بالغ  بر ۲۰۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه، سالانه حدود ۶۰ تا ۷۰ عضو هیئت علمی به سن بازنشستگی می رسند و از آنجاکه تامین ردیف نیروی انسانی کار راحتی نیست باید بخشی از نیروهای مسن بازنشسته شوند تا افراد جوان تر جذب گروه شوند. البته تلاش می کنیم امکان فعالیت اساتید پیشکسوتی که با جان و دل برای آموزش جوانان وقت می گذارند، همچنان فراهم باشد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر کامرانی با اشاره به انتشار بیش از ۴۰ مقاله ISI طی سال گذشته و افزایش مراکز پژوهشی گروه ارتوپدی گفت: گروه ارتوپدی در شروع این دوره، فقط یک مرکز پژوهشی در بیمارستان امام خمینی داشت که در حال حاضر این تعداد به سه مرکز افزایش یافته است. مراکز پژوهشی بیمارستان های امام خمینی و شریعتی مصوب شده و مرکز پژوهشی سینا نیز اخرین مراحل تصویب را می گذراند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از گروه ارتوپدی خواست با مشارکت در پویش نیکوکاری، برای حل مشکلات مردم تلاش کنند و افزود: ارتوپدی نقش مهمی در توانبخشی بخصوص در دوران سالمندی و  تروما دارد و امیدوارم با همیتی که در تک تک شما وجود دارد همچنان با روحیه قوی و نشاط برای حل مشکلات مردم تلاش کنید.
در ادامه اعضای هیئت علمی گروه پیشرفت ها و چالش های گروه را بیان کردند.

دکتر کامرانی با اشاره به افزایش ظرفیت جذب فلوشیپ، از راه اندازی فلوشیپ جراحی شانه در آینده نزدیک خبر داد و گفت:  در ۲ سال گذشته ظرفیت پذیرش فلوشیپ زانو، ستون فقرات و اطفال افزایش یافته و به تازگی مصوبه راه اندازی فلوشیپ جراحی شانه را دریافت کردیم و به احتمال زیاد امسال در این رشته پذیرش خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تلاش دانشگاه برای افزایش امکانات رفاهی گفت: در زمینه تامین مسکن، برداشتن سقف کارانه، افزایش کمک هزینه دانشجویان و مسکن اساتید اقداماتی صورت گرفته است و پیگیر افزایش امکانات رفاهی اعضای هیئت علمی و فراگیران هستیم.   

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر حرکت مبتنی بر برنامه تاکید کرد و گفت: انتظار دارم گروه ارتوپدی براساس برنامه عملیاتی دانشگاه، مسیر پیشرفت خود را تببین و اگر در این مسیر با چالشی روبرو شد به ما منتقل کند تا به حل آن کمک کنیم. شما دانشمندان این حرفه هستید و می توانید تحولات بزرگی را رقم بزنید.

دکتر قناعتی، با اشاره به پیشرفت های قابل توجه دانشگاه در این دوره گفت: رسالت دانشگاه افزایش طول عمر و ارتقا کیفیت زندگی مردم است و تلاش می کنیم آموزش و پژوهش دانشگاه مبتنی بر این محور باشد. در راستای مسئولیت اجتماعی دانشگاه در کمک به مردم نیز، پویش نیکوکاری شکل گرفته و مشکلات ۷۰۰ هزار خانوار از ۱ میلیون خانوار تحت پوشش دانشگاه شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در دیدار با اعضای هیئت علمی گروه ارتوپدی، پس از شنیدن مهمترین دغدغه های این گروه و دستور پیگیری برای رفع این چالش ها، بر حرکت مبتنی بر برنامه و افزایش امیدآفرینی در گروه های آموزشی دانشگاه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارج نهادن به تلاش های مسئولان پیشین دانشگاه گفت: در این دوره، بهترین الگوی مدیریتی که براساس مطالعات مختلف برگزیدم، مدل مدیریت خطی و مسطح است. باتوجه به تمایل جامعه ما به مشارکت در عرصه های مختلف، این الگو می تواند نتیجه بهتری از مدل سلسله مراتبی داشته باشد.   

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402050402425/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D9%88%D8%AA-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85

تاکید بر توجه بیشتر به آموزش کارآموزان و کاروزان و رشد متوازن فعالیت های پژوهشی

گزیده ای از اقدامات و موفقیت های گروه ارتوپدی

دکتر کامرانی در پایان سخنان خود با اشاره به مهمترین چالش های گروه ارتوپدی گفت: درحال حاضر مهمترین مانع پیشرفت گروه ارتوپدی، جایگزینی و بکارگیری نیروهای جوان و کارآمد است که به دلیل تنگناهای اقتصادی و روند بروکراسی اداری جذب هیئت علمی بوجود آمده است.