بین‌المللی‌سازی دانشگاه فقط به جذب دانشجوی خارجی محدود نمی‌شود

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با بیان اینکه بین‌المللی‌سازی دانشگاه فقط به جذب دانشجوی خارجی محدود نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اعضای هیئت‌علمی در مجامع، کنگره ها و دوره های کوتاه‌مدت بین‌المللی حضور فعالی داشته‌باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرضا پازوکی در بازدید از دانشکده داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم‌پزشکی ایران بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی تایمز جایگاه ۶۰۰ تا ۸۰۰ جهانی را دارد و دانشکده داروسازی با توجه به ظرفیتی که حوزه پژوهش، تولید دانش و انتشار مقاله دارد، می تواند به ارتقا این جایگاه کمک کند.

وی با اشاره به سیاست‌های هفت‌گانه دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، ادامه داد: بین‌المللی‌سازی دانشگاه فقط به جذب دانشجوی خارجی محدود نمی‌شود، بلکه باید اعضای هیئت‌علمی در مجامع، کنگره ها و دوره های کوتاه‌مدت بین‌المللی حضور فعالی داشته‌باشند.

پازوکی گفت: پیاده سازی رویکردهای جدید خلق ثروت در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران به عنوان یک سیاست کلان دنبال شده و از شرکت های دانش بنیان حمایت می‌شود. این سیاست کمک می‌کند تا علاوه بر تامین منابع مالی پایدار برای دانشگاه، زمینه کسب درآمد بیشتر برای اعضای هیات علمی نیز فراهم شود.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با بیان اینکه بی توجهی به فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی موجب عقب افتادگی از فضای علمی دنیا می‌شود، افزود: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، هوش مصنوعی در آینده‌ای نه چندان دور ۸۷ میلیون شغل را از بین خواهد برد اما ۹۰ میلیون شغل جدید را ایجاد می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: چابک‌سازی سازمانی از دیگر اهداف راهبردی دانشگاه علوم پزشکی ایران است و انتظار داریم با بهره مندی از ظرفیت بخش های غیردولتی منافع بیشتری برای دانشگاه تامین شود.

یک استاد به ازای هر ۱۱ دانشجو در دانشکده داروسازی

دکتر سید علیرضا مرتضوی، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در سخنانی اظهار داشت: پیش از این دانشکده داروسازی با چهارده عضو هیئت‌علمی به ازای هر بیست دانشجو یک استاد داشت، اما در حال حاضر با افزایش تعداد هیات علمی به ۲۶ عضو هیات علمی، به استاندارد قابل قبول یک استاد به ازای هر ۱۱ دانشجو رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه پنج عضو هیات علمی دانشکده داروسازی به تازگی به مرتبه دانشیاری رسیده اند، افزود: در سال گذشته بیست و هشت دانشجوی دکترای حرفه ای داروسازی از طریق کنکور سراسری جذب شدند. جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری ضمن اینکه زمینه برای رقابت علمی با سایر دانشگاه ها را بیشتر فراهم می‌کند، موجب ارتقا سطح یک دانشکده می‌شود.

دکتر مرتضوی با اشاره به جمعیت حدود سیصد نفری دانشجویان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: هشتاد نفر از این دانشجویان خارجی هستند.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: دانشکده های داروسازی در تولید علم به دلیل پژوهش محور بودن و همچنین خلق ثروت می توانند به دانشگاه ها کمک فراوانی بکنند.

وی گفت: سال گذشته مجوز جذب دانشجو در رشته نانو فناوری دارویی در مقطع کارشناسی ارشد برای اتباع خارجی گرفته شده، برای رشته «سم‌شناسی» در مقطع کارشناسی ارشد نیز مدارک لازم برای اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی به وزارت بهداشت ارسال شده است.

دکتر مرتضوی با بیان اینکه رشته بیوتکنولوژی دارویی نیز به زودی با همکاری دانشکده فناوری های نوین راه اندازی می‌شود، افزود: در حال حاضر پنج گروه آموزشی «فارماسیوتیکس و نانوتکنولوژی دارویی»، «داروسازی بالینی و اقتصاد دارو»، «شیمی دارویی»، «فارماکوگنوزی – بیوتکنولوژی دارویی» و «فارماکولوژی _ سم شناسی» در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت دارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت و توانمندی که در گروه شیمی دارویی وجود دارد، بنا داریم سایت تولید مواد اولیه دارویی در دانشکده راه اندازی شود که در صورت تحقق، موجب خلق ثروت خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402023120267/%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF