بین‌المللی‌ترین دانشگاه جهان معرفی شد

موسسه رتبه‌بندی تایمز هایر اجوکیشن، اسامی بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های جهان را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بر این اساس هنگ کنگ برای ششمین سال متوالی میزبان بین المللی ترین دانشگاه جهان است‌. 

دانشگاه “سیتی” هنگ کنگ برای اولین بار موفق شد در رتبه بندی بین المللی‌ترین مؤسسات آموزش عالی تایمز پیشتاز شود و دانشگاه هنگ کنگ را به رتبه ششم تنزل رتبه دهد. 

این رتبه‌بندی منعکس کننده عملکرد قابل توجه هنگ کنگ به طور کلی است. چراکه دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ و دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ هر کدام چهار پله سقوط کرده اند، در حالی که دانشگاه چینی هنگ کنگ چهار پله صعود کرده است. ولی هنگ‌کنگ همچنان بیش از هر کشور دیگری، در میان ۱۰ رتبه برتر، ۴ نماینده دارد. 

این رتبه بندی بین‌المللی شامل ۲۰۳ دانشگاه می‌شود. این آخرین معیار بر اساس نظرسنجی اعتبار علمی تایمز هایر اجوکیشن است که از محققان برجسته خواسته بهترین دانشگاه‌های جهان را برای تدریس و تحقیق در زمینه‌های خود نام ببرند. 

دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور نسبت به سال قبل سه پله سقوط کرده و در رده پانزدهم مشترک قرار گرفته است، در حالی که دانشگاه ملی سنگاپور با ۱۰ پله سقوط در رده بیستم مشترک قرار گرفته است.

در همین حال، کشورهای بزرگتر مانند استرالیا و انگلیس، رتبه خود را در این لیست بهبود بخشیده‌اند.علی‌رغم اینکه کووید-۱۹ حضور بین‌المللی کارکنان و دانشجویان را کمرنگ کرده است، هر هفت مؤسسه رتبه‌بندی شده استرالیا از سال گذشته در جدول صعود کرده‌اند و چهار مؤسسه با بیش از ۱۰ پله صعود داشته‌اند. 

 پیشرفت استرالیا نسبت به سال گذشته، جایگاه هر سه دانشگاه رتبه‌بندی شده کانادا را پایین آورده است.

اما، عامل کلیدی برای رشد استرالیا، افزایش نسبت آرای شهرت از سوی دانشمندان بین المللی است.

با این حال، تغییرات اخیر سیاست های مهاجرتی می تواند عملکرد استرالیا و بریتانیا را در رتبه بندی در سال های آینده تهدید کند. در دسامبر گذشته، دولت استرالیا سیاست آموزشی بین‌المللی خود را تشدید کرد و تمدید حقوق کار پس از تحصیل را که تنها ۱۵ ماه قبل اعلام کرده بود لغو کرد. همچنین محدودیت سنی برای متقاضیان ویزای فارغ‌التحصیلی موقت را کاهش داد و الزام یادگیری زبان انگلیسی را افزایش داد.

معیارهای انجام این رتبه‌بندی نیز شامل تعداد کارکنان بین‌المللی، تعداد دانشجویان بین‌المللی، میزان همکاری‌های علمی بین‌المللی و شهرت بین‌المللی بوده است. 

بر این اساس رتبه بندی بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های جهان به شرح ذیل است: 

 ۱- دانشگاه “سیتی” هنگ کنگ( هنگ‌کنگ) 

۲- دانشگاه ابوظبی (امارت متحده عربی) 

۳- دانشگاه آکسفورد( انگلیس) 

۴- دانشگاه کمبریج( انگلیس ) 

۵- کالج سلطنتی لندن( انگلیس ) 

۶- دانشگاه هنگ‌کنگ( هنگ‌کنگ ) 

۷-موسسه فناوری فدرال زوریخ( سوییس) 

۸- موسسه اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان( سوییس) 

۹- دانشگاه علم و صنعت هنگ‌کنگ(هنگ‌کنگ ) 

۱۰- دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ (هنگ‌کنگ )

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402110403315/%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D8%AF