بازار سودجویان بهم می‌ریزد؛ انتشار سوالات امتحانات نهایی ساعت۸:۳۰ صبح

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش جزئیات برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان را تشریح کرد، گفت: حوزه‌های آزمون نهایی؛ با تجهیزات سیگنال یاب به طور مداوم بررسی خواهند شد.

به گزارش ایسنا، محسن زارعی در گردهمایی مدیران و مسئولان روابط عمومی حوزه ‌های استانی و ستادی وزارت آموزش و پرورش که در اردوگاه شهید باهنر تهران  برگزاری شد و به طور زنده برای ۷۳۲ مدیر روابط عمومی مناطق پخش شد، اظهار کرد: موضوع آزمون نهایی موضوع جدیدی برای آموزش و پرورش نیست، سال‌هاست که این آزمون برگزار می شود و این کار جدیدی نیست، اما امسال این آزمون از حساسیت بالایی برخوردار شده است و در سطح جامعه بیشتر پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آزمون سراسری، سهم ۴۰ درصدی به سوابق تحصیلی داده شده است که در آزمون سراسری ۱۴۰۲ این مصوبه در حال اجراست و این موضوع یک فرصت خوب برای آموزش و پرورش است تا نظام تعلیم و تربیت را به ریل اصلی خود برگرداند.

زارعی بیان کرد: موضوع ارزشیابی و سنجش یک اثر پیامدی برای نظام آموزشی دارد و روش‌های تدریس و مطالعه دانش آموز را تعیین می کند.  در سال‌های گذشته به دلیل اهمیت کنکور به کتاب درسی بی‌توجهی می‌شد و مدرسه‌ای خوب بود که در سال دوازدهم تعطیل می‌شد و دانش آموز به دنبال مطالعات کنکوری خودش می رفت و  معلمی خوب بود که به آموزش مهارتهای تست زنی می پرداخت که این انتظارات ضرر بزرگی به نظام آموزش و پرورش بود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این امکان را می‌دهد که مرجعیت به معلم و کتاب درسی برگردد و این فرصت مغتنمی است که باید از آن صیانت کنیم. 

وی اضافه کرد: تاکیدات رئیس جمهور و مشارکت همه دستگاه‌ها برای برگزاری آزمون نهایی مورد تاکید و توجه است، لذا در این کار بزرگ همه دستگاه‌ها در کنار ما هستند تا کار را پیش ببریم.

زارعی با اشاره به اینکه باید افکار عمومی در مورد تاثیر امتحانات نهایی در کنکور و اینکه این قانون چه تاثیری بر افزایش کیفیت آموزش و پرورش خواهد داشت، اقناع سازی شود، گفت: روابط عمومی‌ها در این موضوع می توانند موثر باشند و با وجود آنها احساس تنهایی نمی کنیم.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در تشریح فرآیند برگزاری آزمون نهایی گفت: تمام دبیران در طراحی سوالات نقش دارند و بعد از پالایش دبیران، طراحان آزمون نهایی شناسایی می شوند که با دعوت از این افراد در فضای قرنطینه، سوالات طراحی خواهد شد.

وی ادامه داد: روسای حوزه های آزمون، سوالات را دریافت کرده و در اتاق قرنطینه تکثیر، فایل بارگذاری خواهد شد تا در روز آزمون، دقایقی قبل از برگزاری آزمون، رمز به رئیس حوزه اجرا برای تکثیر ارسال خواهد شد.

زارعی با تاکید بر اینکه امکان افشای سوالات به هیچ عنوان وجود ندارد، اما سوالات پس از برگزاری آزمون ممکن است منتشر شود که این موضوع به معنای افشای سوالات نیست، زیرا دانش آموز در جلسه حضور دارد و در حال پاسخ به سوالات امتحان است، بیان کرد: سوالات توسط ابزارهای مختلف مانند خودکار، عینک، دکمه و … تصویربرداری و ارسال می شود و می گویند سوالات افشا شده در حالی که معنای افشا قبل از حضور دانش آموز در سر جلسه امتحان است که به هیچ عنوان این امر، شدنی نیست.

وی گفت: برای این موضوع برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ساعت ۸:۳۰ سوال را منتشر کنیم تا بازار افراد سودجو را بر هم بزنیم، در این صورت اطمینان داریم دانش آموزان تحت مراقبت در حال آزمون دادن هستند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، زارعی از تدابیری برای برگزاری امتحانات خبر داد و افزود: تمام حوزه‌های امتحانی به دوربین، راکدهای موبایلی و دستگاه‌های سیگنال یاب مجهز هستند همچنین برای هر حوزه اجرا نیز حفاظت آزمون درنظر گرفته‌ایم، که امنیت برگزاری امتحان را تامین می کنند. همچنین احراز هویت و حضور و غیاب شرکت کنندگان، امسال الکترونیکی شده است تا آزمون نهایی را به نحو احسن برگزار شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402023119880/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA%DB%B8-%DB%B3%DB%B0