انتخابات مظهر دموکراسی است – ایرنا

انتخابات مظهر مردم‌سالاری است

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، رضا مراد صحرایی امروز جمعه پس از حضور در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: انتخابات مظهر مردم سالاری و مظهر اراده مردم برای تحقق وعده های انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی است. پیشبرد امور کشور

وی افزود: نکته مهم و اساسی بهره برداری از قدرت انتخابات برای ساختن آینده کشور است. اعمال باید به گونه ای باشد که دشمنان را اندوهگین و دوستان را خوشحال کند. اگر عملی موجب رضایت دوستان و یأس و ناامیدی دشمنان شود، عمل ارزشمندی محسوب می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب با حضور در انتخابات ریاست جمهوری در یک جمله کلیدی فرمودند مشارکت مردمی عزت و آبروی هر کشوری از جمله ماست.

صحرایی می گوید: دموکراسی در این سطح ثابت می کند که ما الگوی خاصی داریم. این مدل خاص از دین اسلام و دین ایرانیان برخاسته است. الگوی دموکراسی برخاسته از انقلاب اسلامی است و انقلاب ما ریشه در سبک زندگی اسلامی دارد.

وی با دعوت از مردم برای حضور در انتخابات گفت: هر کاندیدایی برای انتخابات ریاست جمهوری که انتخاب شود از تایید و احترام مردم ایران برخوردار است. همه ما باید به رئیس جمهور منتخب کمک کنیم تا به وعده هایش در راستای سیاست های کلی نظام عمل کند.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، پس از شهادت آيت الله سيد ابراهيم رئيسي و يارانش، در اجراي اصل 131 قانون اساسي و مواد 38 و 39 قانون انتخابات رياست جمهوري و تفاهم نامه هاي آنها، انتخابات زودهنگام رياست جمهوري براي انتخاب رياست جمهوري برگزار شد. نهمین رئیس جمهور جمهوری جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه ۱۷ تیرماه در سراسر کشور و در سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت کشور، ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ۱۹ خردادماه آغاز شد و پس از طی مراحل قانونی، مسعود مازیکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف چهار نامزد نهایی چهاردهمین دوره ریاست جمهوری شدند. انتخابات .

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت 8 صبح روز جمعه 17 تیرماه در 58 هزار و 640 شعبه اخذ رای شامل 34 هزار و 522 مرکز شهری، 24 هزار و 118 مرکز روستایی، 43 هزار و 425 شعبه ثابت و 15 هزار و 215 شعبه سیار آغاز شد.

همچنین 344 شعبه اخذ رای در نقاط مختلف جهان برای انتخاب نهمین رئیس جمهور در سفارتخانه ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها در نظر گرفته شد.

برای انتخابات امروز بیش از 800 هزار نفر از اقشار مختلف حضور فعال دارند که همگی آموزش های لازم را دیده اند و هر یک از نامزدهای انتخاباتی می توانند دو نماینده در ستاد انتخابات کشور مستقر داشته باشند.

مدارک لازم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فقط شناسنامه و کارت ملی است و امکان رای دادن با گذرنامه در شعب اخذ رای خارج از کشور وجود دارد.

بر اساس آنچه از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام شد، این انتخابات مطابق با محدودیت های مندرج در قانون انتخابات ریاست جمهوری است.

بله، رای گیری فقط با استفاده از برگه های رای کاغذی انجام می شود و مستندات نیز طبق معمول در این مدت به صورت الکترونیکی انجام می شود.

منبع: https://www.irna.ir/news/85522854/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B8%D9%87%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA