از همه ابزارهای نوین در امر تربیت و پرورش کودک و نوجوان استفاده بهینه شود

وی از تدوین ۱۸ برنامه همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در سطح صف خبر داد و افزود: امروز باید از همه ابزارهای نوین در امر تربیت و پرورش کودک و نوجوان به نحو بهینه استفاده کنیم.

ناظمی جلال با بیان اینکه دانش آموز امانت الهی و دارای کرامت ذاتی است، فطرت الهی در وجود او را نهفته و در عین حال دارای قابلیت فعلیت خواند و افزود: محور تاثیرپذیر در فعالیت های یاددهی یادگیری دانش آموز است.

دبیر ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در پایان سخنان خود استفاده از ظرفیت مدارس شبانه روزی برای حضور اثرگذار مبلغین در راستای نهادینه کردن تربیت قرآنی نوجوانان و جوانان را مهم برشمرد و نسبت به برنامه ریزی مناسب در این حوزه تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه این نشست، با اشاره به کمبود نیروی انسانی به عنوان یکی از چالش های پیش روی آموزش و پرورش اظهار کرد: تعداد معلمان در برابر تعداد دانش آموزان متناسب نیست و همین مورد سبب کاهش نیروهای تخصصی مانند مربیان تربیتی در آموزش و پرورش شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمید نیکزاد، شامگاه سه شنبه(۱۶ خردادماه) در نشست سالانه کمیته همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش در استان کردستان، اظهار کرد: جهت دهی فرهنگی به جوانان و نوجوانان می بایست برگرفته از کلام قرآن باشد چرا که فضای تحمیل شده بر ما برابر نیست و دشمن به صورت مداوم مشغول برنامه ریزی بر روی نیازهای انسان است.

هاشم ناظمی جلال در بخش دیگر سخنان خود و با گریز به موضوع نشست، وظیفه حوزه های علمیه در همراهی با نظام تعلیم و تربیت را رسالتی مهم ارزیابی و آن را مکمل کیفیت بخشی به آموزش و پرورش عنوان کرد.

دبیر ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش برگزاری منظم جلسات کمیته های همکاری حوزه و آموزش و پرورش را ضروری دانست و عنوان کرد: می توان از ظرفیت همکاری حوزه‌های علمیه اهل سنت و وزارت آموزش و پرورش در راستای طرح امین بیش از گذشته بهره برد.

ناظمی جلال اجرای طرح های متنوع در سال های گذشته از جمله طرح روشنا، محراب، سفیران آسمانی، پنجشنبه های پرنشاط، روایت سیره شهداء، اعزام‌ مناسبتی، طرح حضور، منزلت، هر دانش آموز یک‌ مهارت و دیده بان را در راستای احیای فرهنگ های ارزشمند در مدارس عنوان کرد.

ناظمی جلال دیگر رسالت حوزه را در همراهی با آموزش و پرورش، پاسخ به چالش های پیش روی نسل فعلی دانست و با ابراز نگرانی از افزایش فاصله بین نسلی، عدم‌ توجه به آن را آسیب زا توصیف کرد و گفت: بعضی ناهماهنگی های احتمالی در میان دستگاه های متولی تربیت موجب دور شدن از اهداف اسناد بالادستی می شود.

پورذهبی تصریح کرد: آموزش و پرورش باید به تعداد مدارس کارگاه های آموزش خانواده برگزار کرده و والدین را وارد میدان اصلی تربیت نماید.

وی در ادامه آموزش و پرورش را یک نهاد عمومی برشمرد و افزود: دستگاه تعلیم و تربیت در راستای ادای وظایف خویش به کمک سایر دستگاه‌ها نیاز دارد و در این راستا نیز حوزه های علمیه وظیفه تأمین نیروهای متخصص و به روز را برای آموزش و پرورش دارد.

نیکزاد پرداختن به تاکید رهبر انقلاب در زمینه کار پرورشی جذاب را لازمه برنامه ریزی های آموزش و پرورش توصیف کرد و گفت: مشکل ما این است که کار پرورشی در سطح ستاد و اداره کل و ادارات محدود می شود و آن چنان که باید به مدارس نمی رسد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402031710399/%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87

نماینده ولی فقیه در استان همچنین آموزش و پرورش را دارای سه رکن اساسی خواند و گفت: دانش آموز، معلم و اولیاء نقش اساسی در تعلیم و تربیت رسمی و غیررسمی کودک دارند.

وی در ادامه سخنانش علم، مهارت و خلاقیت را لازمه نیروهای تخصصی آموزش و پرورش دانست و افزود: معلمان رشته دین و زندگی باید به احکام، اخلاقیات و مسائل اعتقادی مسلط باشند چرا که بدون این سه شاخص قطعاً در آموزش دانش آموزان به مشکل بر خواهند خورد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان، به راهکارهایی در زمینه رفع چالش ها پرداخت و تصریح کرد: احیای کارکردهای مسجد، ارتقاء جایگاه معلمان و ارتباط موثق میان خانه، مدرسه و مسجد را از جمله راهکارهای عملیاتی در این زمینه بیان کرد.

ایسنا/کردستان مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش، از تدوین ۱۸ برنامه همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در سطح صف خبر داد و گفت: امروز باید از همه ابزارهای نوین در امر تربیت و پرورش کودک و نوجوان به نحو بهینه استفاده کنیم.

حجت الاسلام پورذهبی با بیان اینکه ما برای این سه ضلع کار تربیتی تخصصی نکرده ایم، عنوان کرد: با وصف اینکه آموزش و پرورش یک رسانه بسیار قوی بوده و مخاطبانی به وسعت کل جامعه دارد اما از این ظرفیت عظیم به‌خوبی استفاده نشده است.

در ادامه این نشست کارگروه های مختلف با موضوعات گوناگون پیرامون محتوای همکارای های حوزه علمیه و آموزش و پرورش که پیش از آغاز رسمی نشست، به بحث و بررسی پرداخته بودند، گزارش و نتایج بحث های خود را در نشست بیان نمودند.

وی، با اشاره به فرمایش رهبر انقلاب در مورد کار پرورشی جذاب در مدارس، به طرح محراب، پیوند مدرسه و مسجد و نیز استفاده از فضای مساجد و درس آموزی قرآن پرداخت و ادامه داد: می توان با برنامه ریزی از فرصت ایام تابستان برای آموزش روان‌خوانی و روخوانی معلمین خصوصاً در مقطع ابتدایی بهره برد.

تغییرات ماهوی در نسل نوجوانان و جوانان، آسیب های فضای مجازی، دلایل عدم برگزاری نماز جماعت در برخی از مدارس، مزایا و کارکردهای مربیان طرح امین و توانمندسازی آنان، توجه به ظرفیت انجمن اولیاء و مربیان، توجه به مدارس غیردولتی، گفتمان مشترک در تربیت و هدف دشمن در حمله بر تعلیم و تربیت از جمله فرازهای مباحثی بود که حاضرین در این نشست و نماینده کارگروه ها در سخنان خود به آن ها پرداختند.

حجت‌الاسلام حمید نیکزاد تربیت را بر مبنای فرمایش امام خمینی (ره) غایت ارسال رسل خواند و همکاری حوزه علمیه در راستای تربیت بخشی از نیروهای آموزش و پرورش را مهم ارزیابی کرد.

همچنین در ابتدای این نشست مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در سخنانی تحول در آموزش و پرورش را تحولی ریشه ای و عمیق توصیف کرد و با اشاره به این آرمان در نظام تعلیم و تربیت، گفت: در این نظام تحولی معلم نقش اساسی و تعیین کننده داشته و مسئولیت خلق فرصت های تربیتی را بر عهده دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به محدود نبودن یادگیری به مدرسه، سایر محیط های یادگیری را نیز حائز اهمیت دانست و در توصیف مهم ترین آن ها عنوان کرد: خانواده باید در تعامل با مدرسه، زمینه ساز محیط مطلوب یادگیری باشد.

وی چالش دیگر پیش روی آموزش و پرورش را عدم آشنایی بدنه این نظام با سواد رسانه ای بیان کرد و بر ایجاد بسترهای مناسب جهت استفاده از طرفیت همه دستگاه ها و نهادها از جمله کمیته همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش در زمینه آموزش نیروی انسانی تاکید کرد.

وی در ادامه سخنان خود با پرداختن به شاخصه های محتوای مطلوب در آموزش و پرورش، لزوم سازگاری آن با ارزش های الهی را از مهم ترین شاخصه های محتوا برشمرد و تصریح کرد: محتوای فعالیت یاددهی یادگیری باید متناسب با نیازهای حال و آینده باشد.

 وی در پایان سخنانش با اشاره به فعال کردن انجمن اولیاء و مربیان و استفاده از این ظرفیت عظیم گفت: کارگاه های آموزش خانواده در مدارس را جدی بگیرید.