ارسال ۴۲ هزار عنوان کتاب به ۱۳ استان کم‌برخوردار

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش همچنین جزئیات برگزاری دوره ترویج کتاب و کتابخوانی را اعلام کرد و گفت: دوره ترویج کتاب و کتابخوانی توسط معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برای حدود ۳۰۰ هزار نفر از فرهنگیان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش در رشته‌های شغلی مختلف از حوزه ستادی تا مدرسه در همه استانهای کشور در حال برگزاری است.

باقرزاده افزود: در اجرای دوره یاد شده، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری‌های لازم را با این معاونت داشته باشد. در این دوره ۱۲ ساعت ضمن خدمت آموزشی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده و دارای شش سرفصل شامل مسئله شناسی، آشنایی با اجزای کتاب، مخاطب شناسی، روش‌های مطالعه، روشهای ترویج و آشنایی با نحوه تشکیل باشگاه کتاب است. این دوره با هدف ترویج هر چه بیشتر کتابخوانی برگزار  می‌شود و وزارت فرهنگ متعهد شده است به شرکت‌کنندگانی که دوره را با موفقیت به پایان برسانند با هماهنگی معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خدمات شایانی را ارائه کند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح کتاب مدرسه برای مدارس روستایی و چندپایه گفت: ۱۰ هزار کلاس درس عشایری داریم که برای ۶۰۰۰ کلاس درس طرحی اجرا می‌شود و سازه کتابخانه‌ برای این مدارس تهیه و ارسال می‌شود. در مرحله اول سازه کتابخانه برای ۳۰۰ کلاس چندپایه ارسال می‌شود و در مراحل بعدی مابقی مدارس به تدریج دارای کتابخانه خواهند شد.

به گزارش ایسنا، اصغر باقرزاده در مراسم طرح ویژه  «کتاب کلاس» که در موسسه منادی تربیت وابسته به معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد اظهار کرد: طرح تجهیز مدارس کمتر برخوردار و مدارس عشایری کشور که در اقدام اولیه مصادف با اجرای نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران انجام می شود،  تعداد ۴۲ هزار جلد کتاب در سه مقطع تحصیلی از کتابهای مورد تأیید در سامانه رشد برای ۷۲۰ مدرسه جهت توزیع در ۱۳ استان کشور در ۷۲۰ کارتن بسته بندی شده است.

باقرزاده به رویکردهای جدید موسسه فرهنگی منادی تربیت اشاره کرد و گفت: در دوره جدید موسسه منادی تربیت، چاپ کتابهای نوبت اول در این موسسه از شش ماه گذشته تا اردیبهشت ماه شامل ۴۲ عنوان کتاب است که برای نوبت اول در این موسسه به چاپ رسید.  توجه به کیفیت در محتوا و به روز شدن و توجه به مشکلات و نیازهای جامعه و مخاطبان از آن جمله توجه به امور بانوان و زنان و دختران مجموعه نوجوانه است که در ١٤ عنوان در مراحل آماده سازی برای مخاطب نوجوان، اولیاء و مربیان و در دستور کار موسسه قرار گرفته است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این برنامه به صورت تدریجی تا هفته کتاب و کتابخوانی در آبان ماه سال جاری ادامه دارد گفت: البته انتظار می‌رود ارگان‌های مربوطه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و افراد خیر در این اقدام ما را یاری کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از تجهیز کتابخانه‌های مدارس کشور با اولویت کلاس‌های چندپایه مناطق عشایری، روستایی و مناطق کمتر برخوردار در قالب طرح  «کتاب کلاس» خبر داد و گفت: حدود ۴۲ هزار کتاب درس مناسب سه مقطع تحصیلی اول و دوم متوسطه و ابتدایی از سوی ۳۲ ناشر انتخاب و در ۷۲۰ کارتن بسته بندی شده و به مدارس ۷۲۰ مدرسه در ۱۳ استان ارسال می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۴ هزار و ۲۷۴ مدرسه ما دارای کتابخانه هستند که اطلاعاتشان را در سامانه نورینو ثبت کرده‌اند عنوان کرد: حدود ۵۰ درصد مدارس ما کتابخانه دارند و از سازمان نوسازی خواسته ایم در مدارس جدیدی که می‌سازند حتما به ساخت نمازخانه و کتابخانه توجه داشته باشند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402022415486/%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B4%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B3-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1

وی ادامه داد: شروع تولید کتاب صوتی و کتاب‌های الکترونیک و شروع فرآیند مطالعه تجدید طراحی و تولید کتابهای پرفروش موسسه نیز در برنامه‌های موسسه قرار دارد و در همین راستا تعداد ۳۰ عنوان تجدید چاپ صورت گرفته است. تولید اسباب بازی‌های فکری و  نوشت افزار ایرانی اسلامی نیز آغاز شده و تولیدات مربوطه در نیمه دوم سال ۱٤۰۲ به بازار ارائه خواهد شد.

وی افزود: مبلغ ریالی این بسته ها ۲۵ میلیارد ریال است و از کتاب‌های ۳۲ ناشر استفاده شده‌ است.