همه دانشگاه های جهان تحت چتر شبکه 1757 برای ترویج صلح جهانی قرار دارند.

همه دانشگاه‌های دنیا برای اعتلای صلح جهانی زیر چتر شبکه ۱۷۵۷ قرار می‌گیرند

به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا. سید محمد مقیمی شامگاه سه شنبه 12 تیر 1403 هجری قمری، عین گرامیداشت 1757 سال سنت آموزش عالی در ایران همزمان با نودمین سالگرد تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا مخبر دزفولی رئیس فرهنگستان علوم، سعید رضا عاملی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از معاونین حضور داشتند. رئیس شورای اسلامی، سفرای کشورهای خارجی و جمعی از شخصیت های سیاسی، علمی و فرهنگی در مسجد دانشگاه که در تهران برپا شده است، افزود: ایران مهد تمدن جهانی و دانشگاه تهران نگین این تمدن بزرگ است.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه امروز همزمان با نودمین سالگرد تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران شناخته شده جهانیان، شاهد برگزاری مراسم بزرگداشت هزار و 757 سالگرد سنت آموزش عالی در ایران هستیم، گفت: و همچنین ابلاغ تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط آیت الله رئیسی رئیس جمهور فقید مبنی بر واگذاری سنت آموزش عالی ایران به سال 1757 به دانشگاه تهران می رسد.

مقیمی گفت: اکنون ایران عزیزم پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و پس از غفلت های طولانی تاریخی دوباره سر برآورده و مصمم است با آموزش عالی در احیای فرهنگ و تمدن خود و پیشبرد تمدن بشری گام های اساسی بردارد.

همه دانشگاه های جهان تحت چتر شبکه 1757 برای ترویج صلح جهانی قرار دارند.

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: امروز به پاس افتخار ایجاد شبکه جهانی دانشگاهی به نام شبکه 1757 توسط دانشگاه تهران و با همین تعداد دانشگاه در دنیا که عضویت در این شبکه را پذیرفته اند، منشور این شبکه ترسیم شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مقیمی با بیان اینکه تمدن ایران همواره ثابت کرده است که وقتی فراتر رفت در خدمت رفاه و آسایش بشریت خواهد بود، افزود: امروز که به شدت به صلح و آرامش جهانی نیاز داریم، دانشگاه تهران این نقش را بر عهده خواهد گرفت. دانشگاه های جهان زیر چتر شبکه 1757 قرار می گیرند تا صلح جهانی را هر چه بیشتر افزایش دهند.

ایران با سنت دیرینه در آموزش عالی، نقش عمده ای در توسعه آموزش در جهان خواهد داشت
رئیس دفتر ملی یونسکو در تهران نیز در این مراسم گفت: باعث افتخار من است که از طرف یونسکو روز بزرگ بزرگداشت هزار و ۷۵۷ سال سنت آموزش عالی و نودمین سالگرد تاسیس دانشگاه تهران را تبریک بگویم.

یان سرنگ افزود: این دانشگاه تنها سازمان ملل متحد است که در برنامه های خود به آموزش عالی اهمیت می دهد و در برنامه های جهانی خود با تمرکز بر تمامی اقشار جامعه برای کیفیت در آموزش عالی برنامه ریزی می کند.

وی بیان کرد: آموزش عالی در واقع یک میراث فرهنگی و سرمایه معنوی علمی است که به توسعه جوامع و افراد در همه ابعاد از جمله اقتصاد، فناوری، زندگی شخصی، بازار کار و مهارت های یادگیری کمک می کند.

رئیس دفتر ملی یونسکو گفت: آموزش عالی در تلاش است تا زمینه و فرصت های برابر را برای زنان و مردان برای کسب آموزش های با کیفیت و حرفه ای فراهم کند و به همین دلیل ایران که دارای سنت دیرینه در آموزش عالی است، بازی خواهد کرد. نقش بزرگ در برنامه های توسعه آموزشی.
وی همچنین افزود: یونسکو برای توسعه مهارت های راهبردی و سیاست های دانش محور برای ظرفیت سازی، آموزش با کیفیت، دسترسی به آموزش عالی و بهبود پاسخگویی، تسهیلاتی را در اختیار دولت های عضو قرار داد.

رئیس دفتر ملی یونسکو در تهران همچنین گفت: این دفتر همکاری ها و ارتباطات بین المللی را در قالب برنامه ها و کرسی های دوگانه انجام می دهد و هم اکنون 16 کرسی یونسکو زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران فعالیت می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا. در این مراسم که به همت جمعی از دانشجویان ایرانی و غیرایرانی در دانشگاه تهران برگزار شد، مراسم پرچم‌داری 1757 سال سنت آموزش عالی در ایران توسط 500 نفر از دانش‌آموختگان و دانشجویان در آستانه فارغ‌التحصیلی برگزار شد. از دانشگاه تهران دانشگاه تهران لباس مخصوص فارغ التحصیلی می پوشد.

از نکات قابل توجه این مراسم حضور بزرگترین دانشجویان دانشگاه تهران و همچنین بزرگترین خانواده دانشگاه تهران بود که تمامی اعضای خانواده تمامی مقاطع تحصیلی خود را در این دانشگاه گذرانده اند.

همه دانشگاه های جهان تحت چتر شبکه 1757 برای ترویج صلح جهانی قرار دارند.

پخش نماهنگ تعدادی از روسای دانشگاه های خارجی در تمجید از نقش ایران در تأسیس آموزش عالی در جهان، رونمایی از نماهنگ مربوط به تأسیس آموزش عالی در ایران از تأسیس دانشگاه جندی ساپور تا دانشگاه تهران، رونمایی از نودمین سالگرد فرش و از دیگر بخش‌های این مراسم، نامه جندی شاپور به دانشگاه تهران، رونمایی از سکه و بنای تاریخی ۱۷۵۷ و ثبت عکس یادگاری در مقابل دانشگاه.

پنجم اردیبهشت ماه سال جاری در مراسمی به مناسبت نودمین سالگرد تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران (8 خردادماه) نماد «سنت های آموزش عالی در ایران» و «تونل زمان دانشگاه تهران» معرفی شد. رونمایی کرد.

این مراسم قرار بود 17 خرداد ماه سال جاری برگزار شود که به دلیل شهادت آیت الله رئیسی و یارانش به روز سه شنبه 21 تیرماه موکول شد.

منبع: https://www.irna.ir/news/85527377/%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DA%86%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%DB%B1%DB%B7%DB%B5%DB%B7