معلمان محترم منتظر انتقال پرونده و ارزشیابی هستند

معلمان مهرآفرین، در انتظار تبدیل وضعیت و رتبه‌بندی

گروه جامعه ایرینا در طرح مهرورین پیش بینی می شد 500 هزار نفر مشغول به کار شوند که در زمان تصویب دولت این اتفاق افتاد. سال 1391این تصمیم به دلیل نقض قوانین کشور مورد انتقاد شورای اسلامی و دیوان محاسبات قرار گرفت، اما دولت وقت همچنان بر اجرای آن اصرار داشت و سرانجام در همان سال نیروهای قراردادی، نهادی یا نهضتی تشکیل شد. آنها توسط وزارت آموزش و پرورش جذب شدند و قرار بود این افراد ظرف پنج سال منصوب شوند.

این تصمیم استخدام را در مرداد 1392 دولت یازدهم جلوی آن را گرفت و یک سال بعد معاون اجرایی رئیس جمهور اعلام کرد که از آنجایی که عده ای به دولت اعتماد دارند و در آزمون استخدامی شرکت می کنند لغو آن عادلانه نیست و سازمان ها در صورت وجود منابع می توانند این کار را انجام دهند. به صورت محلی ارائه می شود.

وزیر آموزش و پرورش در دولت یازدهم دی ماه سال 1393 با انتقاد از نحوه استخدام این وزارتخانه اعلام کرد: «در سه سال گذشته دولت قبل در مجموع 148 هزار نفر در آموزش و پرورش کشور مشغول به کار شدند که این یک رکورد است. ” رقم بسیار بالایی است و سازمان مدیریت اعلام کرد در سه سال گذشته ظرفیت جذب نیرو در حوزه آموزش و پرورش را افزایش داده است و امیدواریم بتوانیم طبق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نیروی مورد نیاز را جذب کنیم. .

پس از چندین سال نمایندگان شورای اسلامی تاریخ ساز شدند 13 مارس 2019 ضمن بررسی لایحه بودجه سال 1400 و تقسیم هزینه های آن با بندهای الحاقی 4، 5، 6، 7 و 8 تبصره 21 ماده واحده، وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ را مکلف به انتصاب معلمان مهرورین و قرآن کردند. طرح آنیک

بر اساس بند 4 الحاقی این تفاهم نامه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف شد نسبت به جذب معلمان طرح مهرآفرین از باقیمانده پروانه های کار بلااستفاده و همچنین کلیه معلمان حوزه قدس اقدام کند. قرآن و بار مالی ناشی از اجرای این بند از محل کلاس 127503 وزارت آموزش و پرورش سقف 500 میلیارد ریال دارد.

نمایندگان شورای اسلامی بارها و بارها در 11 مارس 1400در جریان بررسی بند درآمدی لایحه قانون بودجه سال 1401 هجری شمسی با بند (2) تبصره (20) ماده یک این قانون، موافقت و دولت را مکلف به تغییر وضعیت باقیمانده فعال کردند. نیروها از سال 2008 تا 2012 در طرح جهیزیه عفرین.

بر اساس این بند الحاقی، سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش مکلف شدند نسبت به تغییر وضعیت و تخصیص هویت و انتصاب رسمی کلیه کارکنان باقیمانده و باقی مانده در پروژه مهر عفرین از سال 1387 تا 1391 با اولویت با معلمان قرآن کریم که در حال حاضر به صورت قراردادی یا پیمانی با وزارت آموزش و پرورش همکاری می کنند و همچنین دانش آموزان دچار سوختگی شدید ناشی از آتش سوزی در مدارس دولتی و بار مالی ناشی از اجرای این امر می باشد. ردیف 127503 وزارت آموزش و پرورش در سقف 500 میلیارد ریال صرفه جویی شد.

معلمان محترم منتظر انتقال پرونده و ارزشیابی هستند

وزارت آموزش و پرورش در سال های بعد با اخذ شماره شناسایی نیروهای ماه آفرین بر اساس شرکت در آزمون استخدامی اعلام کرد که در حال حاضر مجوز تبدیل وضعیت نیروهای پروژه محفرین از قراردادی به رسمی را ندارد.

پس از سال ها سکوت، این طرح بازگشته است سال 1401 خاطرنشان شد: 18 شهریور همان سال عبدالرضا المصری نایب رئیس شورای اسلامی در جلسه علنی اعلام کرد که در قانون طبقه بندی معلمان تفاوت و تبعیض وجود ندارد و دولت باید این طبقه بندی را اجرا کند. استاد مهر آفرین در اسرع وقت.

که در 14 سپتامبر همان سال علی کریمی فیروزجی، یکی از اعضای هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر نیز در این خصوص گفت: اجرای مصوبه طبقه بندی منوط به تکمیل مراحل استخدام طبق قوانین و مقررات مندرج در آیین نامه اجرایی خواهد بود. فهرست قانون آرایش معلمان با نظر دیوان محاسبات و اجرای مصوبات دولت و بر اساس قوانین، مغایر با قانون تشخیص داده شد و باید به تصویب دولت اصلاح شود. شورای فوق الذکر.

وی تاکید کرد: بنابراین آیین نامه اجرایی قانون طبقه بندی معلمان پیش از این مشمول معلمان طرح جهیزیه عفرین بر اساس نظر کمیسیون بررسی و تطبیق مجلس نبود، بنابراین مغایر با قانون است و باید اصلاح شود. با توجه به اینکه این بند مغایر با قانون است، آیین نامه رسماً توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور ارسال می شود و شورای دولت این آیین نامه را اصلاح و مجدداً برای بررسی به مجلس می فرستد.

که در سپتامبر 1401 حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و علیرضا منادی سودان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طی دو نامه جداگانه از شهید رئیسی رئیس جمهور خواستند تا سیاست های عدالت محور برای مردم را در نظر بگیرد. . دولت و همواره حامی معلمان هستند علاوه بر تصویب منابع لازم در قانون بودجه سال 1401 کل کشور برای اجرای قانون طبقه بندی معلمان ضمن تسریع در روند تغییر وضعیت و بکارگیری کارکنان بدون کد شناسه استخدامی تا انتصاب و تغییر. از جمله مزایای این قانون، موقعیت شغلی این افراد است.

محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی نیز طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور مصوبه شورای بررسی و اجرای مصوبات دولت با قوانین مربوط به صدور آیین نامه اجرایی طبقه بندی به نفع مردم را تشریح کرد. معلمان «طرح عفرین دور» اعلام کردند که «اجرای حکم طبقه بندی منوط به تکمیل مراحل جذب و مطابق با قوانین و مقررات خواهد بود» یعنی شامل معلمان مشمول تبصره نمی شود «۲» ماده (۳۲) و ماده (۵۲) قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر موارد مشابه که مغایر با قانون هستند.

معلمان محترم منتظر انتقال پرونده و ارزشیابی هستند

مجلس تاکید کرد: معلمان مهر افرین برای قرار گرفتن در قانون طبقه بندی باید کد استخدامی دریافت کنند و از آنجایی که شرکت در آزمون اجباری است، این آزمون امتناع ندارد و صرفاً برای مشروط به تشریفات قانونی در نظر گرفته شده است و هر 75000 معلم مهر آفرینی در نظر گرفته شده است. از حقوق و مزایای قانون طبقه بندی به طور مساوی با سایر معلمان برخوردار خواهند شد.

یوسف نوری وزیر وقت آموزش و پرورش نیز اشاره کرد که معلمان مهر افرین در دولت نهم و دهم به صورت قراردادی شرکتی در آموزش و پرورش استخدام شده اند و به دلیل عدم شرکت در آزمون استخدامی، در طرح سنجش معلمان منصوب شده اند. در دستور کار قرار گرفته و با انجام مراحل قانونی و یا برگزاری آزمون داخلی، وضعیت این معلمان مشخص خواهد شد.

اما تاریخ اعمال مزایای طبقه بندی معلمان در طرح جهیزیه عفرین از دیگر مواردی بود که با توجه به اختلافات به وجود آمده با دستور رئیس دیوان محاسبات کشور مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با استناد به قانون نظام طبقه بندی معلمان، مقرر شد. طی نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش اعلام شد و مقرر شد از تاریخ 31 شهریور ماه 1400، احتساب رتبه معلمان طرح جهیزیه عفرین آغاز شود.

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش 17 ژوئن 1402 وی ضمن گلایه از اینکه طبق قانون باید از تاریخ 17 آبان 1401 قانون استخدامی برای مهریه آورینان صادر می شد که انجام نشده است، اعلام کرد: امسال باید قانون استخدامی برای آنها صادر شود. که تعداد آنها 70 هزار نفر است.

او نیز در 21 نوامبر سال گذشته وی با حضور در برنامه پاسخگویی الکترونیکی مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری در پاسخ به سوال یکی از معلمان طرح مهر آفرین در خصوص تغییر وضعیت این معلمان گفت: با اداره کار صحبت کردیم. سامانه باکنای ایران (پایگاه اطلاع رسانی کارکنان سیستم اداری) افتتاح شد و معلمان در حال حاضر مشکلی ندارند و وضعیت آنها تغییر خواهد کرد.

وی افزود: اگر این افراد معلم بودند اما الان در جای دیگری کار می کنند، شرایط نیز تغییر می کند، اما اگر قبلا معلم نبودند و در واقع کارمند اداری بودند، مشمول این موضوع نمی شوند. این سیستم اکنون برای ورود اطلاعات برای افرادی که اعلان نقطه عطفی دارند و کارشان در حال تکمیل است باز است.

پس از تلاش های فراوان سرانجام در بهمن ماه سال گذشته قوانین استخدامی 35 هزار معلم در طرح عفرین مهر صادر و ارزیابی آنها به پایان رسید. علی فرهادی معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش در این خصوص اعلام کرد: ارزیابی مهریه عفرین به شرط انجام کار آموزشی و حضور در کلاس توسط این نیروها انجام می شود. در حال حاضر معلمان ماهاراورین که کد استخدامی را کسب کرده اند طبقه بندی می شوند. در خصوص معلمان خوبی که هنوز کد استخدامی دریافت نکرده اند در حال انجام کار هستیم و با دریافت کد استخدامی این معلمان نیز رتبه بندی می شوند.

معلمان محترم منتظر انتقال پرونده و ارزشیابی هستند

علی فرهادی سخنگوی رسمی وزارت آموزش و پرورش در مهرآفرین در پی شکایت برخی معلمان مهرآفرین مبنی بر عدم اطمینان از وضعیت استخدامی آنان گفت: 22 اردیبهشت ماه سال جاری وی قول داد که رایزنی با سازمان اداری و استخدامی برای صدور کد استخدامی معلمان مهر عفرین را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: در حال مذاکره با سازمان اداری و استخدامی برای صدور کد استخدامی برای معلمان مهر افرین هستیم و برای تعدادی از این معلمان کد استخدامی صادر شده اما به دلیل مشکلات معلمان مدتی است که روند کار متوقف شده است. سازمان اداری و سامانه استخدامی اکنون مشکل حل شده و در تلاش هستیم تا کد کاربری 35000 معلم باقیمانده را دریافت کنیم.

وضعیت نیروهای مهر عفرین از منظر قانونی مشخص است

قاسم احمدی لشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش وی در بیانیه اخیر خود در خصوص تعیین تکلیف نیروهای مهر عفرین در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه ایرنا، اظهار داشت: باید بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و کارگری تعامل وجود داشته باشد و امید است این سازمان به زودی تمهیدات لازم را در این زمینه انجام دهد.

وی با بیان اینکه تعلل بیش از 70 هزار معلم در طرح جهیزیه عفرین نامناسب است، گفت: مصوبه سال گذشته مجلس مبنی بر احیای حقوق کارمندان، اعلام کرده بود که وضعیت این افراد بدون آزمون ترتیبات درج شده و کار آنها به نتیجه می رسد. به درستی انجام شود.

وی بیان کرد: امید است هر چه سریعتر کار اجرایی و عملیاتی توسط معاونت برنامه ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی سازمان اداری و استخدامی دانشگاه به پایان برسد.

به نظر می رسد با اقدامات دولت سیزدهم و پیگیری های مستمر در سال های اخیر و رایزنی با شورای اسلامی و سازمان امور اداری و استخدامی، وضعیت نیروهای مهرعفرین در آینده نزدیک به کلی متحول شود. و در نهایت این دسته از معلمان نیز از طبقه بندی بهره مند خواهند شد.

منبع: https://www.irna.ir/news/85533120/%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C