دانشگاه فرهنگیان باید با وزارت علوم برای رشته علوم‌پایه وارد تفاهم شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه فرهنگیان باید با وزارت علوم برای رشته علوم‌پایه وارد تفاهم شوند، زیرا علوم‌پایه در حال نابودی است. مقام معظم رهبری فرمودند «علوم‌پایه معدن است». من درخواست می‌کنم نسبت به این مسئله حساس باشید و شمع علوم پایه را روشن نگه دارید تا آسیبی وارد نشود.

به گزارش ایسنا، زلفی گل در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: باید به اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی پایبند باشیم و عمل کنیم.

محمدعلی زلفی‌گل افزود: دانشگاه فرهنگیان به واسطه ارتباطات خوبی که از ریاست‌جمهوری، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و… گرفته است، اوج خواهد گرفت و این ارتباطات می‌تواند در جلب مشارکت عمومی برای رشد دانشگاه فرهنگیان نقش کلیدی داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئله کم‌توجهی و بی‌مهری به مراکز تربیت معلم، ظلم بزرگی بود که اتفاق افتاد. یکی از مشکلات بزرگ ما در کشور این است که نظارت درستی نداریم؛ به‌عنوان مثال نهادهایی را برای افراد خاصی تاسیس می‌کنیم که به مرور با جابجا شدن دولت، سلیقه آنها عوض می‌شود و اساسنامه دانشگاه به فراموشی سپرده می‌شود. باید به اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی پایبند باشیم و عمل کنیم.

زلفی‌گل گفت: ما در وزارت علوم اگر در خدمت آموزش و پرورش باشیم، در اصل در خدمت خودمان هستیم که فردا دانشجویان خوبی داشته باشیم. باید تعامل در حد اعلی باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان اینکه معلمی تخصص است، افزود: واقعیتی را هنوز مسئولان جامعه علمی ما به آن دقت نمی‌کنند؛ آن هم این است که بدانیم معلمی هم یک تخصص جدی است مانند پزشکی و… که ممکن است خیلی از افراد به صورت ژنتیکی توانمندی معلمی داشته باشند. این افراد باید جامع‌الاطراف باشند و از نگاه اجتماعی، فرهنگی، علمی … سطح بالایی داشته باشند.

وی اذعان کرد: کسی که دانش دارد، با شخصی که تخصص معلمی دارد فرق می‌کند؛ در نتیجه دانشگاه فرهنگیان باید چتر خود را باز کند. شاید در آینده لازم شود برای افرادی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، دوره‌های آموزشی حرفه استادی و معلمی برگزار شود که باید دانشگاه فرهنگیان به ما کمک کند و از ظرفیت آن استفاده کنیم.

 زلفی‌گل بر تصمیم‌گیری با استفاده از نظرات جمعی برای رفع مشکلات تاکید و اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان بایستی با حساب و کتاب رشد کند، زیرا مهارت‌محور است. دانشگاه فرهنگیان باید به گونه‌ای رشد پیدا کند که علوم انسانی و علوم پایه آسیب نبیند. در علوم پایه مانند ریاضی و فیزیک تمایل برای درس خواندن افت پیدا کرده و این مسئله فاجعه است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان تاکید کرد: دانشگاه فرهنگیان باید با وزارت علوم برای رشته علوم‌پایه وارد تفاهم شوند، زیرا علوم‌پایه در حال نابودی است. مقام معظم رهبری فرمودند “علوم‌پایه معدن است” من درخواست می‌کنم نسبت به این مسئله حساس باشید و شمع علوم پایه را روشن نگه دارید تا آسیبی وارد نشود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402112518330/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF